وام 20 میلیونی سفر چه شد؟

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، ولی تیموری معاون گردشگری، با بیان اینکه طرح سفر قسطی (ساب) و وام 20 میلیون تومانی سفر (سفر کارت) را ویروس همه گیر کرونا متوقف نموده است، گفت: تاکید همه این طرح ها، تقویت سفرهای گروهی در داخل کشور بود که با همه گیری ویروس کرونا با سیاست های ستاد ملی مدیریت کرونا و شرایط کشور مغایرت پیدا کرد، در نتیجه آن طرح ها متوقف شدند. وگرنه تعدادی از فعالان گردشگری آماده اجرای طرح سفر برنامه ریزی شده و آسان (ساب) بودند.

وام 20 میلیونی سفر چه شد؟

ساب، طرح وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است که نخستین بار در دی ماه سال 97 معاون گردشگری همین وزارتخانه آن، را با عنوان سفر ارزان در رادیو معرفی کرد. اما به فاصله کمی توضیحاتش را اینطور اصلاح کرد: این طرح به معنای ارزان سازی سفر نیست. دفاتر مسافرتی با یکی دو بانک صحبت نموده اند تا مسافر مجبور نباشد تمام هزینه را یک جا پرداخت کند.

انگیزه اجرای این طرح، تغییر سلیقه مردم بود. تیموری می گفت: مردم ما فقیر نیستند. نمی توانیم بگوییم مردم چون پول ندارند داخل پارک می خوابند. واقعیت این نیست. مردم ایران بیشتر تمایل دارند آزاد و بدون تور و آژانس سفر نمایند. ما می خواهیم فرهنگ سفر را عوض کنیم. چادرخوابی از بی برنامگی اتفاق می افتد.

طرح ساب یا همان سفرهای آسان و برنامه ریزی شده و به عبارتی دیگر سفر قسطی، قرار بود اوایل سال 1398 اجرا گردد، اما تا امروز از آن خبری نشده است. حالا هم معاون گردشگری، علت مسکوت ماندن آن را همه گیری ویروس کرونا اعلام نموده است.

اما درباره وام 20 میلیون تومانی سفر، خبر توافق آن را رئیس کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در مهرماه داد. درست زمانی که ویروس کرونا در ایران شدت گرفته بود و روزانه، جان بیش از 200 انسان را می گرفت.

حسین اربابی، مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی (وابسته به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) از عنوان سفر کارت برای این وام استفاده نموده و گفته بود: این طرح به نوعی وام قرض الحسنه محسوب می گردد که دارندگان آن می توانند ظرف 150 روز (پنج ماه) تا سقف 20 میلیون تومان از مزایایِ سفرکارت و امکانات تأسیسات رسمی گردشگری که تمام پروتکل های بهداشتی را رعایت می نمایند، بهره مند شوند و با یک ماه تنفس، در 18 ماه نسبت به بازپرداخت آن اقدام نمایند.

محمد بیگدلی، مدیرعامل بانک طرف قرارداد هم، انگیزه پرداخت وام 20 میلیون تومانی سفر را حمایت از مشاغل آسیب دیده در کرونا به ویژه گردشگری اعلام نموده بود.

وام 20 میلیون تومانی سفر یا سفر کارت که همزمان با اوج گیری کرونا رونمایی شد، انتقادها و واکنش های زیادی را برانگیخت و بعد هم مسکوت گذاشته شد. طرحی که 14 سال پیش در زمان ریاست اسفندیار رحیم مشایی بر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، با همین عنوان و با ایرادهای بسیار اجرا شده بود و هرگز از آن با عنوان طرح پیروز گردشگری یاد نشد. هرچند، مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی گفت که آن ایرادها را رفع نموده اما پس از انتقادهایی که به این وام وارد شد، دیگر درباره جزئیات و حتی سرنوشت آن، توضیحی نداد.

منبع: ایسنا

تور کانادا: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان 99 را با ما تجربه کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 26005

به "وام 20 میلیونی سفر چه شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام 20 میلیونی سفر چه شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید