وضعیت منابع زیر زمینی آب در تهران وخیم است ، چاره ای جز بازچرخانی آب مصرفی نداریم

به گزارش شیوا مارکت، معاون وزیر نیرو در حوزه آب و فاضلاب گفت: وضعیت منابع زیر زمینی آب در استان تهران وخیم است و چاره ای غیر از استفاده از بازچرخانی آب مصرفی در این استان نداریم.

وضعیت منابع زیر زمینی آب در تهران وخیم است ، چاره ای جز بازچرخانی آب مصرفی نداریم

به گزارش ایرنا، قاسم تقی زاده خامسی در مراسم شروع به کار پروژه جمع آوری آب های سطحی مناطق 21 و 22 تهران اضافه نمود: اجرای این پروژه می تواند به بازچرخانی آب در استان تهران که یکی از پر مصرف ترین مناطق کشور است، یاری کند.

وی یادآورشد: این پروژه ای که شهرداری برای ساماندهی آب های سطحی مناطق 21 و 22 در دست اجرا دارد، کار مهمی است و علاوه بر تقسیم سیلاب، می تواند به بازچرخانی آب یاری کند.

تقی زاده خامسی اظهارداشت: تهران پرمصرف ترین استان کشور در حوزه آب است و سالانه یک هزار و 300 میلیون متر مکعب آب آشامیدنی و 300 میلیون متر مکعب در آب در بخش فضای سبز مصرف می نماید.

معاون وزیر نیرو در حوزه آب و فاضلاب از اعضای شورای شهر خواست تا در کوتاه ترین زمان ممکن به سمت جایگزینی پساب با آب چاه ها برای آبیاری فضای سبز بروند.

وی گفت: وضعیت منابع زیر زمینی تهران بسیاری وخیم است و برای آینده جایگزینی نداریم و باید حق دیگر بخش های دیگر را بگیریم تا آب آشامیدنی تهران تأمین گردد.

تقی زاده خامسی با بیان اینکه مصرف 300 میلیون متر مکعب برای بخش فضای سبز بسیار زیاد است، ادامه داد: برای استحصال منابع آبی می توان از پساب استفاده کرد و از همین رو اعضای شورای شهر باید این موضوع را در دستور کار قرار دهند.

معاون وزیر نیرو در حوزه آب و فاضلاب با بیان اینکه منطقه 22 تهران از نظر آب در مضیقه است، گفت: اکنون شبکه فاضلاب تهران نزدیک 70 درصد به طور میانگین و منطقه 22 نزدیک به 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی افزود: تصفیه خانه ای در منطقه 22 در دست ساخت داریم که تا خاتمه سال راه اندازی می گردد و به این طریق مساله آب این منطقه نیز حل خواهد شد.

  • راهنمایی آب های سطحی تضمین کننده ایمنی مردم پایتخت

معاون عمرانی شهردار تهران نیز در ادامه این جلسه پروژه جمع آوری آب های سطحی را مهم و تضمین کننده ایمنی مردم پایتخت برشمرد.

صفا صبوری اضافه نمود: در غرب تهران به خصوص در منطقه 21 و 22 شهر تهران عقب ماندگی های بسیاری داریم.

وی با اشاره به سطح اجرای شبکه فاضلاب و شبکه جمع آوری آب های سطحی استان تهران یادآور شد: فاضلاب تهران 9 هزار کیلومتر شبکه فرعی و 200 کیلومتر شبکه اصلی دارد و طول شبکه جمع آوری آب های سطحی استان تهران به 12 هزار کیلومتر شبکه فرعی و 700 کیلومتر شبکه اصلی می رسد و 30 کیلومتر از این 700 کیلومتر به اتمام رسیده است.

صبوری اظهارداشت: متأسفانه در مناطق 21 و 22 به خاطر توسعه سریعی که رخ داد، شبکه جمع آوری آب های سطحی متناسب با رشد شهری انجام نشده است به همین خاطر تصمیم گرفتیم که این قسمت از شبکه را تکمیل کنیم.

معاون عمرانی شهردار تهران گفت: برای جمع آوری آب های سطحی که در قسمت غرب وردآورد قرار گرفته است پروژه ای را به طول 18 کیلومتر به صورت جهت سرپوشیده و روباز شروع می کنیم که 4.2 کیلومتر آن تونل خواهد بود.

صبوری افزود: این تونل باید آب های جمع آوری شده را به رودخانه شهریار راهنمایی تا منابع زیر زمینی و آب کشاورزی تأمین کند.

این پروژه 840 میلیارد تومان هزینه خواهد داشت و این قسمتی که امروز شروع به کار می نماید تا خاتمه سال 99 با پیمانکاری قرارگاه خاتم الانبیا به اتمام می رسد.

این مراسم با حضور شهردار تهران، اعضای شورای شهر و تعدادی از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی برگزار گردید.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7744

به "وضعیت منابع زیر زمینی آب در تهران وخیم است ، چاره ای جز بازچرخانی آب مصرفی نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وضعیت منابع زیر زمینی آب در تهران وخیم است ، چاره ای جز بازچرخانی آب مصرفی نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید