چسبندگی روده: علائم، علت، درمان و راه های پیشگیری از چسبندگی روده

به گزارش شیوا مارکت، چسبندگی روده علت بروز انسداد روده است. شکم درد، استفراغ و اسهال از علائم چسبندگی روده است. راه های پیشگیری و درمان چسبندگی روده را بشناسید.

چسبندگی روده: علائم، علت، درمان و راه های پیشگیری از چسبندگی روده

چسبندگی روده بیماری ای است که منجر به انسداد روده می شود و می تواند در هر سنی، از نوزادی تا سالخوردگی، انسان را گریبان گیر کند.

انسداد روده چیست؟

انسداد دستگاه گوارش یا روده ها، بعد از دوازدهه (اثنی عشر) در هر جایی از این جهت می تواند اتفاق بیفتد. این انسداد ممکن است مکانیکی، یعنی ناشی از یک مانع در جهت طبیعی مواد و یا عملکردی یعنی ناشی از نقص در حرکات رودی طبیعی روده ها باشد. در هر روی با این حالات، حرکت طبیعی مواد غذایی یا دفعی مختل می شود و علائم بیماری به وجود می آید. این نوع انسداد با عمل جراحی برطرف می شود و علل زیادی دارد که از جمله آن می توان به عمل جراحی قبلی شکم و انجام واکنش هایی در درون حفره شکم که موجب چسبندگی روده می شود، اشاره کرد. چسبندگی ها، اسکارها یا همان محل زخم های ناشی از جراحی قبلی یا جراحاتی هستند که در روده ها به وجود می آیند.

علائم چسبندگی روده چیست؟

نفخ شدید، شکم درد، کاهش اشتها، تهوع، استفراغ، یبوست، اسهال، ورم شکم، گرفتگی شدید عضلات شکم و تنفس بد بو و تب از علائم افراد مبتلا به چسبندگی روده است.

دردهای شکم در ابتدا به صورت دوره ای هستند، یعنی هر چند دقیقه یک بار؛ اما با کامل شدن انسداد و یا بدتر شدن اوضاع (مثلا پیچیده شدن روده ها) این دردها به شدت زیاد می شوند و به طور دائم وجود خواهند داشت. سر و صدای شکمی زیاد خواهد شد و حالت تهوع و استفراغ بسته به محل انسداد به وجود خواهد آمد. هرچه محل انسداد بالاتر باشد، استفراغ زودتر رخ خواهد داد. وجود مواد دفعی در استفراغ نشان دهنده انسداد در محلی پایین و در روده عظیم است. کاهش اشتها، تب، یبوست و دردهای خفیف و گاه وبیگاه شکمی از علائم یک انسداد ناقص است. اما شوک و عدم دفع ادرار نشان دهنده یک انسداد کامل و شرایط خطرناک اورژانس در یک بیمار است که باید سریعاً در اورژانس درمان شود.

انسداد در روده عظیم، علائمش دیرتر و به تدریج به وجود می آید و دردهای کرامپی در پایین شکم و زیر ناف وجود خواهند داشت اما اسپاسم های ناشی از انسداد روده عظیم بیشتر طول خواهند کشید. در هر دو حالت انسداد، بعد از مدتی شکم متورم می شود و حتی ممکن است بتوان توده ای انسدادی را در معاینه شکم لمس کرد.

تشخیص دیر هنگام چسبندگی روده می تواند موجب پاره شدن روده، مسائل تنفسی و حتی مرگ شود.

علت بروز انسداد و چسبندگی روده ها

عوامل مختلفی می توانند باعث انسداد روده ای شوند که می توان به موراد زیر اشاره کرد:

  1. آترزی یا تنگی روده: این عارضه در نوزادان دیده می شود و علائم آن عبارت است از عدم وجود مدفوع و اتساع محوطه شکمی
  2. پیچ خوردگی روده کوچک و عظیم حول ریشه مزانتریک: این عارضه در همه نشخوارکنندگان و مخصوصا در نوزادان دیده می شود و علائم آن عبارت است از دل درد، اتساع سریع محوطه شکمی، کلاپس و شوک
  3. تو هم رفتگی روده: این عارضه در همه نشخوارکنندگان و در روده کوچک و عظیم نوزادان و روده کوچک بالغین دیده می شود . علائم آن عبارت است از دل درد، از دست دادن آب بدن، موکوس به همراه خون در مدفوع قرمز رنگ، اتساع کند محوطه شکمی، کاهش مقدار دفع مدفوع، لمس توده تو هم رفته و لمس روده های متسع به وسیله توشه رکتال.

رد پای عفونت در چسبندگی روده

برخی از چسبندگی های روده از نوع التهابی هستند که بیماری های عفونی مثل سل شکمی از عوامل ایجاد کننده این نوع چسبندگی روده است که در شرایط خفیف چسبندگی با علائمی همچون دل درد، حالت تهوع و استفراغ و... و در شرایط حاد با درگیری حفره شکمی همراه است.

درمان چسبندگی روده

برای درمان چسبندگی روده بسته به علل بوجود آورنده آن راه های گوناگونی وجود دارد، اولین قدم در درمان انسداد روده پرهیز از خوردن و آشامیدن است که در آن از دارو درمانی و سرم برای حفظ آب بدن استفاده می شود. اما اگر این بیماری در مرحله حاد قرار داشته باشد، تنها راهکار آن عمل جراحی و برداشتن بخشی از روده که مسدود شده می باشد. با تشخیص به موقع بیماری چسبندگی روده، درمان آن طی چند ماه به اتمام می رسد و بهبودی کامل حاصل می شود. اما اگر بیماری پیشرفت نموده باشد ممکن است بیش از 1 سال دوره درمان آن به طول انجامد و علاوه بر این می تواند عوارضی را هم برای بیمار به دنبال داشته باشد.

اگر انسداد روده دیر تشخیص داده شود و یا درمان آن جدی گرفه نشود ممکن است موجب پاره شدن روده و مسائل نارسایی تنفسی و حتی مرگ بیمار شود. این بیماری با توجه به عوامل زمینه ای در فرد مثل انجام عمل جراحی شکمی قبلی رخ می دهد و محدودیت سنی و جنسیتی ندارد.

راه های پیشگیری از چسبندگی روده

نوشیدن آب فراوان و یک رژیم غذایی مناسب که شامل میوه ها و سبزیجات باشد و انجام ورزش های روزانه و فعالیت هایی از این قبیل تا حدودی از ابتلا به چسبندگی روده جلوگیری می کند و اگر شخص بیمار در مراحل اولیه بیماری باشد، شرایط او را بهبود می بخشد.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: setare.com
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 18247

به "چسبندگی روده: علائم، علت، درمان و راه های پیشگیری از چسبندگی روده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چسبندگی روده: علائم، علت، درمان و راه های پیشگیری از چسبندگی روده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید