چندمدرسه ویژه دانش آموزان معلول در کشور وجود دارد؟

به گزارش شیوا مارکت، تهران (پانا) - نشست آنالیز عملکرد واحد برنامه ریزی آموزشی و درسی بچه ها و دانش آموزان معلول جسمی حرکتی با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی برگزار گردید.

چندمدرسه ویژه دانش آموزان معلول در کشور وجود دارد؟

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان آموزش و پرورش استثنایی، سید جواد حسینی در این نشست با تقدیر از کوشش های حوزه معاونت آموزشی سازمان گفت: داﻧﺶآﻣﻮز ﻣﻌﻠﻮل ﺟﺴﻤﯽ ﺣﺮﮐﺘﯽ ﺧﻔﯿﻒ داﻧﺶآﻣﻮزی اﺳﺖ ﺑﺎ ﻫﻮﺷﺒﻬﺮ ﻣﺮزی و ﺑﺎﻻﺗﺮﮐﻪ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ آﺳﯿﺐدﯾﺪﮔﯽ ﺧﻔﯿﻒ در اﻧﺪامﻫﺎیﻓﻮﻗﺎﻧﯽ، ﺗﺤﺘﺎﻧﯽ ﯾﺎ ﻫﺮ دو، ﺗﺎ ﺣﺪودی ﻗﺎدر ﺑﻪ اﻧﺠﺎم اﻣﻮر ﺷﺨﺼﯽ ﺧﻮد اﺳﺖ، اﻣﺎ ﺑﺮای ﺑﻬﺮهﻣﻨﺪی از اﻣﮑﺎﻧﺎت آﻣﻮزﺷﯽ، ﻧﯿﺎز ﺑﻪ اﺳﺘﻔﺎده از ﺗﺴﻬﯿﻼت، اﺑﺰارﻫﺎ و ﺗﺠﻬﯿﺰات وﯾﮋه دارد.

وی اضافه نمود: داﻧﺶآﻣﻮز ﻣﻌﻠﻮل ﺟﺴﻤﯽ ﺣﺮﮐﺘﯽ شدید داﻧﺶآﻣﻮزی اﺳﺖ ﺑﺎ ﻫﻮﺷﺒﻬﺮ ﻣﺮزی و ﺑﺎﻻﺗﺮ، ﺑﻪ ﻋﻠﺖ آﺳﯿﺐدﯾﺪﮔﯽ ﺷﺪﯾﺪ در اﻧﺪامﻫﺎی ﻓﻮﻗﺎﻧﯽ، ﺗﺤﺘﺎﻧﯽ ﯾﺎ ﻫﺮدو ﻗﺎدر ﺑﻪ اﻧﺠﺎم اﻣﻮر ﺷﺨﺼﯽ ﻧﺒﺎﺷﺪ، ﺑﻪ ﻃﻮریﮐﻪ ﺑﺎ اﯾﺠﺎد ﺗﺴﻬﯿﻼت، اﻧﻄﺒﺎق و ﺗﻌﺪﯾﻞ روشﻫﺎی آﻣﻮزﺷﯽ و ﭘﺮورﺷﯽ، اﺑﺰارﻫﺎ و ﺗﺠﻬﯿﺰات وﯾﮋه، ﻣﯽﺗﻮاﻧﺪ از اﻣﮑﺎﻧﺎت آﻣﻮزﺷﯽ و ﭘﺮورﺷﯽ ﺑﻬﺮهﻣﻨﺪ ﺷﻮد.

حسینی با بیان اینکه تعداد مدارس دانش آموزان معلول جسمی حرکتی از 2 مدرسه در سال 72 با رشد 1300 درصدی به 28 مدرسه در امسال رسیده است اظهار کرد: 28 مدرسه ویژه دانش آموزان معلول جسمی حرکتی در کشور با 491 کلاس درس، تعلیم و تربیت 1954 دانش آموز جسمی حرکتی را بر عهده دارند و 5 هزار و 300 نفر از این دانش آموزان نیز در مدارس تلفیقی فراگیر مشغول به تحصیل هستند.

معاون وزیر با اشاره به فعالیت های اجرا شده در حوزه دانش آموزان جسمی حرکتی اظهار کرد: تامین 8 نوع وسیله فن آورانه برای نوآموزان و دانش آموزان با مسائل جسمی حرکتی 16 استان، ارائه آموزش های در منزل ویژه دانش آموز جسمی حرکتی شدید و برگزاری آزمون های تقویت بنیه علمی از جمله فعالیت های اجرا شده در حوزه این دانش آموزان است.

وی اضافه نمود: کاهش میانگین نرم کلاسی دانش آموزان جسمی حرکتی از 8 نفر به 4 نفر، تهیه 141 عدد میز و جایگاه ویژه دانش آموزان جسمی حرکتی در امسال، تهیه 56 عنوان مکمل راهنمای معلم، تهیه 68 محتوای الکترونیکی ویژه دانش آموزان ابتدایی و 48 محتوای الکترونیکی ویژه دانش آموزان متوسطه جسمی حرکتی و بارگذاری در شبکه شاد از دیگر فعالیت های ارزنده اجرا شده شده در حوزه دانش آموزان جسمی حرکتی است.

حسینی با بیان اینکه آموزش های منزل محور در امسال برای دانش آموزان جسمی حرکتی تقویت و استمرار یافته است گفت: در امسال صد در صد دانش آموزان جسمی حرکتی که احتیاج به آموزش های منزل محور داشته اند تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند و سرانه اختصاص یافته به این دسته از دانش آموزان از 6.5 میلیون تومان به 15 میلیون تومان افزایش یافته است.

وی اضافه نمود: باتوجه به اینکه آموزش های منزل محور مختص دانش آموزان ابتدایی است این دسته از دانش آموزان که وارد دوره متوسطه می شوند در مدارس راه دور ثبت نام شده و وسایل مورد احتیاج آنان نیز توسط حوزه مدارس راه دور سازمان مدارس غیر دولتی تامین می گردد.

وی گفت: برای تمامی دانش آموزان تحت پوشش سازمان آموزش و پرورش استثنایی کمک هزینه خدمات توانبخشی برون مدرسه ای 20 درصد افزایش یافته است اما برای دانش آموزان جسمی حرکتی میزان افزایش 40 درصد است.

حسینی در خاتمه با اشاره به طرح مادر کمک گفت: برای کمک به حرکت و رفت و آمد دانش آموزان جسمی حرکتی طرح مادر کمک نیز در مدارس استثنایی اجرا می گردد.

پری ها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24192

به "چندمدرسه ویژه دانش آموزان معلول در کشور وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چندمدرسه ویژه دانش آموزان معلول در کشور وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید