چند راه حل برای آرامش خانواده های سوگوار در بحران کرونا

به گزارش شیوا مارکت، مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به عدم امکان برگزاری مراسم سوگواری برای جان باختگان، به دلیل شرایط کرونا به عنوان یکی از معضلات اجتماعی و روانشناختی این روزها، راهکارهایی برای سازگاری و آرامش خانواده های سوگوار در این شرایط ارایه کرد.

چند راه حل برای آرامش خانواده های سوگوار در بحران کرونا

دکتر محمدرضا غفارزاده رزاقی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه متاسفانه با شروع همه گیری ویروس کرونا در کشور، افرادی عزیزان خود را با این بیماری از دست می دهند، اظهار کرد: خانواده های سوگوار علاوه بر مصیبت از دست دادن عزیزشان با شرایط سخت دیگری نیز روبرو هستند. به علت خطر گسترش ویروس اجازه برگزاری مراسم خاکسپاری معمول به نزدیکان داده نمی شود و خانواده ها فرصتی ندارند تا از عزیزان شان خداحافظی کرده، بر سر مزار بروند و یا مراسمی در خور او بگیرند.

وی خطاب به این خانواده ها بیان نمود: اگر شما سوگوار عزیزی به دلیل کرونا ویروس هستید یا کسی از اطرافیان شما سوگوار است بدانید کنار آمدن با فقدان همواره سخت است، اما برخی کارها به سازگاری بهتر در این شرایط کمک می کند.

مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برخی از این راهکارها را به شرح زیر برشمرد:

- برگزاری مراسم نقش مهمی برای کمک به فرد سوگوار برای کنار آمدن با فقدان دارد، از طرفی با شرایط موجود امکان برگزاری مراسم عمومی وجود ندارد. سعی کنید مراسم سوگواری را با حداقل تعداد افراد و حتی تنها با اعضای خانواده خود برگزار کنید.

- به خاطر داشته باشید که همه گیری تمام خواهد شد و شما می توانید در آن زمان مراسم عمومی در خور برگزار کنید. می توانید مراسم را در زمان خاصی مانند روز تولد یا هر زمان دیگری که برای شما معنی دار است برگزارکنید.

- می توانید سوگواری را به صورت مجازی با دیگر افراد خانواده و دوستان انجام دهید. می توانید همگی در ساعت مشخصی به صورت مجازی با هم همراه شوید و مراسمی که به شما آرامش می دهد تا حد امکان برگزار کنید. با هم دعا بخوانید در مورد فرد متوفی با هم حرف بزنید از خاطرات مشترک و در مورد احساسات خود با هم صحبت کنید.

- کاری که به شما آرامش می دهد را برای سوگواری انتخاب کنید و برای مراسم خصوصی خود شروع و سرانجام در نظر بگیرید.

- برای خود و مرور خاطرات با عزیز از دست رفته وقت بگذارید. می توانید مجموعه ای از عکس ها، خاطرات، نامه ها، نوشته ها یا هر وسیله خاطره انگیز فرد متوفی درست کنید، یا یک مجموعه ای از آهنگ ها و فیلم هایی که شما را به یاد او می اندازد درست کنید.

- به یاد فرد متوفی کاری انجام دهید. می توانید به یاد او به خیریه ای کمک کنید، کاری که او دوست داشته انجام دهید درخت یا گلی به یاد او بکارید.

- در زمان مناسب و زمانیکه از ایمنی خود و دیگران از نظر گسترش ویروس اطمینان دارید بر سر مزار بروید.

- غمگینی، شوک، انکار یا عدم باور، گیجی، خشم، احساس گناه یا احساس رهایی معمولا در سوگ تجربه می شوند و همه این حس ها طبیعی است. احساس خود را بپذیرید و با نزدیکان خود در مورد آن صحبت کنید.

- مراقب سلامتی خود باشید. خواب کافی و تغذیه سالم داشته باشید، از مصرف الکل و مواد برای سرکوب حس های منفی پرهیز کنید.

- اگر احساس نیاز می کنید یا اگر اطرافیان به شما توصیه می کنند از مشاور، روان شناس یا روانپزشک کمک بگیرید. در این شرایط امکانات متعدد مشاوره آنلاین یا تلفنی فراهم است.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 19137

به "چند راه حل برای آرامش خانواده های سوگوار در بحران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند راه حل برای آرامش خانواده های سوگوار در بحران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید