چند پرسش درباره شورای صنفی و نظام نامه اکران

به گزارش شیوا مارکت، نظام نامه اکران سال 99 در هفته جدید به طور رسمی ابلاغ می شود.

چند پرسش درباره شورای صنفی و نظام نامه اکران

به گزارش خبرنگاران، نیمه اسفند سال 98 محمد مهدی طباطبایی نژاد، معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی اعلام کرده بود، نظام نامه اکران که دچار تغییرات اساسی هم شده تا اکران سنجیده تری را برای سال 99 رقم بزند، به زودی نهایی شده و ابلاغ می شود، اما ادامه دار شدن شیوع کرونا و افزایش بحرانی که منجر به تعطیلی چند ماهه سینماها شد، همه چیز را تغییر داد. برهمین اساس ضرورت داشت نظام نامه هم مطابق با شرایط خاص اکران در سال جدید تنظیم شود.

اما این نظام نامه هنوز ابلاغ نشده و اگرچه شورای صنفی جدید در سازمان سینمایی تشکیل شده، هنوز به طور رسمی اعلام نشده که آیا به صورت خاص و موردی برای اکران تصمیم گیری شده و می شود یا براساس نظام نامه؟ و اگر مورد دوم ملاک است کدام نظام نامه محور تصمیم گیری است؟

در این باره مرتضی شایسته، رییس، یا طبق تغییرات جدید، دبیر شورای صنفی نمایش، در پاسخ به اینکه آیا نظام نامه اکران سال 99 ابلاغ شده است؟ به خبرنگاران گفت: تقریبا بله و هفته آینده به طور رسمی منتشر می شود.

البته درباره نظام نامه اکران و شورای صنفی نمایش سوال ها و ابهام هایی وجود دارد که در میان سینماگران هم مطرح است و در چند روز گذشته برخی سینماداران و پخش کنندگان هم در تماس با خبرنگاران آن ها را مطرح کرده اند، ولی تا به امروز واکنشی نسبت به آن ها نشان داده نشده و پیگیری های خبرنگاران هم معمولا از سوی مدیران مربوط به دلایل مختلف بی پاسخ مانده است.

از جمله سوال هایی که درباره شورای صنفی نمایش مطرح می شود، این است که آیا این شورا بدون حضور کننده ای از کانون کارگردانان رسمیت صنفی دارد؟ بویژه آنکه پیگیری از کانون کارگردانان خانه سینما نشان می دهد، در دو جلسه اخیر این شورا که برای اکران دو فیلم جدید تصمیم گیری شد، از این کانون دعوتی نشده بود.

سوال دوم اینکه چرا جلسه این شورا در خانه سینما تشکیل نشده است؟

دیگر آنکه معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی پس از حاشیه های ابتدایی انتخابات شورای صنفی نمایش که خانه سینما در بیانیه ای تند آن را مورد تایید این نهاد صنفی قرار نداد، در گفت وگویی اعلام کرده بود، سازمان سینمایی اختلافی با خانه سینما ندارد و حتی رییس سازمان سینمایی هم در توییتی به این مسئله اشاره کرد.

طباطبایی نژاد همچنین اظهار کرده بود، برداشت ها درباره انتخابات شورا فقط یک سوءتفاهم بوده که ظرف یکی دو روز آینده به طور کامل برطرف می شود و هیچ مانعی نیست که انتخابات شورای صنفی نمایش مجدداً برگزار شود، چون هدف سازمان سینمایی ایجاد آرامش در سینما است، اما الان 40 روز گذشته و نه سوءتفاهم برطرف شده، نه انتخاباتی تکرار شده و نه آرامش ایجاد شده است که نمونه آن را نحوه بازگشایی سینماها، اعتراض سینماداران، فرایند اکران دو فیلم شنای پروانه و خوب، بد، جلف 2 و اطلاعیه اخیر سازمان سینمایی مبنی بر جایگزینی دو فیلم دیگر می توان دانست.

به جز شورای صنفی نمایش درباره نظام نامه اکران هم به نظر می رسد ابهام و نقطه نظراتی وجود دارد که چون هنوز منتشر نشده نمی توان درباره آن با قطعیت اظهار نظر کرد، اما برخی سینماگران ایرادهایی را از جمله قرعه کشی نسبت به آن مطرح می کنند.

درباره نظام نامه اکران سال 99، طباطبایی نژاد پیش تر به خبرنگاران گفته بود: برای تدوین و نهایی کردن آن ده ها ساعت جلسه با دست اندکاران مختلف و مرتبط برگزار شده است. در این نظام نامه یک نکته محل اشکال برخی دوستان بود و قرعه کشی آن را عقبگرد به دهه 60 می دانستند که این هم ناشی از عدم اشراف به موضوع های مختلف نظام نامه بود. این کار در دهه 60 به شکلی دیگر اجرا می شد که مزایا و معایبی هم داشت، اما آنچه در قرعه کشی جدید لحاظ شده با تجربه قبلی فرق دارد، چون هر سبد قرعه شرایط خاصی دارد و به اصطلاح الّا بختکی قرعه کشی انجام نمی شود. ما برای این کار چند نظام کنترلی داریم.

اما سوالی که درباره این نظام نامه وجود دارد و در تماس با خبرنگاران هم مطرح شده، این است که چرا پس از چهار ماه تعطیلی سینماها و البته پیش از آنکه دو فیلم برای اولین اکران سال انتخاب شوند، نظام نامه به طور قطعی و نهایی ابلاغ نشده است؟

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 21234

به "چند پرسش درباره شورای صنفی و نظام نامه اکران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند پرسش درباره شورای صنفی و نظام نامه اکران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید