کنکورِ کرونا؛ استرس یک ابتلای جمعی

به گزارش شیوا مارکت، روزنامه اعتماد: روزانه هزاران پیام و تماس درباره تعویق و عدم تعویق کنکور از مردم دریافت می کنم. عواقب ایجاد این سطح از تشویش عمومی و ایجاد نگرانی در مردم، مسوولانی هستند که از تصمیم گیری درست و به موقع عاجزند. ما در مجلس پیگیر تصمیمی هستیم که خط قرمز آن فقط سلامتی داوطلبان است و نتیجه به زودی اعلام می شود. این توییت روز جمعه احمد نادری، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بود. کمتر از 24 ساعت بعد، آنچه او در توییتر اعلام کرده بود به صورت شفاف و رسمی توسط رییس این کمیسیون اعلام شد: ارایه طرح دو فوریتی مجلس برای لغو کنکور ارشد.

کنکورِ کرونا؛ استرس یک ابتلای جمعی

یکی از عمده فعالیت های برخی اعضای کمیسیون آموزش مجلس یازدهم از زمان ورودشان به مجلس تا کنون صرف گفتگو های رسانه ای و حضور در شبکه های اجتماعی برای صحبت کردن در مورد باید و نباید های حذف کنکور در زمان شیوع کرونا شده است. علیرضا منادی سفیدان، رییس این کمیسیون که قبل تر هم در مورد تلاش مجلس در مورد حذف کنکور صحبت کرده بود، روز گذشته و ظاهرا پس از برگزاری نشست فوق العاده شورای عالی سنجش و پذیرش دانشجو به خانه ملت گفت: تصمیم مهمی که در نشست امروز پیشنهاد کردیم مورد استقبال وزیر و اعضای شورا قرار گرفت، ورود مجلس به موضوع اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و مراکز آموزش عالی کشور است.

این ورود به چه معنا است؟ ماده 4 قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و مراکز آموزش عالی کشور صراحت دارد؛ سنجش در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته براساس آزمون متمرکز از دروس تخصصی مقطع کارشناسی و تاثیر معدل داوطلب در رشته های مرتبط توسط وزارتین انجام شود. حالا منادی سفیدان می گوید که ورود مجلس برای اصلاح همین ماده است. او روز گذشته بیان نمود: مقرر شد؛ مجلس و کمیسیون آموزش در جهت اصلاح این ماده قانونی طرح دو فوریتی تدوین کرده تا سنجش و پذیرش دانشجو فقط از طریق سوابق تحصیلی صورت پذیرد که این پیشنهاد مورد موافقت وزیر علوم و اعضای شورای سنجش و پذیرش قرار گرفت.

سازمان سنجش به اطلاع کلیه داوطلبان محترم رسانه می رساند که: زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته روز های پنجشنبه، جمعه و شنبه 16، 17 و 18 مردادماه 99 تعیین شد. با این وجود منادی سفیدان می گوید آن طرح دو فوریتی لغو آزمون ارشد شامل لغو آزمون همین سال جاری هم می شود؛ یعنی آزمون هایی که قرار است ظرف دو سه هفته آینده برگزار شوند.

او گفت: تلاش داریم در همین مدت باقیمانده این طرح را تدوین و به تصویب مجلس برسانیم تا سال جاری نیز کنکور ارشد 99 برگزار نشود و پذیرش براساس سوابق تحصیلی داوطلبان صورت گیرد. البته با توجه به شرایط خاص سال جاری وزیر علوم این مساله را در ستاد ملی کرونا نیز پیگیری می کند تا حداقل کنکور سال جاری برگزار نشود و به موازات این پیگیری ها برای سال جاری، مجلس به دنبال تصویب دایمی این قانون است. حالا یک دغدغه دیگر به دغدغه داوطلبان آزمون ارشد افزوده می شود.

علاوه بر اینکه تصمیم لغو کنکور هنوز قطعی نیست و این داوطلبان تا حالا دو بار شاهد تعویق تاریخ امتحان شان بوده اند حالا باید این احتمال را بدهند که اساسا وارد شدن یا نشدن آن ها به رشته مورد نظرشان به صورت کامل به سوابق تحصیلی آن ها وابسته خواهد بود. از سوی دیگر منادی سفیدان خبر از استقبال وزرا از این تصمیم مجلس داده است در حالی که پیش از این رییس و سخنگوی سازمان سنجش بار ها اعلام کرده بودند که حذف هر آزمون سراسری به این معنا است که دیگر امکانی برای آزمون دیگر وجود ندارد و دانشگاه ها در سال 99 ورودی نخواهند داشت. هنوز تعیین نیست که آیا مجلس قدم بعدی را برای کنکور سراسری که اواخر مرداد برگزار می شود هم برخواهد داشت یا نه.

این اصلا موضوعی نیست که مجلس بخواهد برایش قانون وضع کند، مگر در مورد موضوعات دیگر و تصمیمات و جابه جایی هایی که به خاطر کرونا پیش آمده مجلس تصمیم گرفته؟ این موقعیت تصمیم گیری البته پیچیدگی های خودش را هم دارد. سوال اینجاست که مثلا اگر کنکور ارشد حذف شود و سوابق تحصیلی جایش را بگیرد سرنوشت داوطلبان سال جاری که برمبنای آزمون خودشان را آماده کرده بودند چه می شود؟

این سوالات تازه به بار ابهاماتی که تا همین جای کار در مورد آزمون های ورودی دانشگاه ها وجود داشته انباشته می شود و از نظر میرزاده از قضا همین موضوع دارد صدمه ای اساسی به تمامی داوطلبان می زند: جوانان ما چه در سطح کارشناسی، چه ارشد و چه سایر آزمون ها در حال حاضر نباید تحت این همه استرس قرار بگیرند. این یک کار اجرایی است که همان طور که گفتم مسوولان اجرایی باید برایش تصمیم بگیرند و نمی شود هر صاحب نظری بیاید و اظهارنظر کند.

باید فقط همین مساله مطرح شود که ما می خواهیم فقط برای سال جاری و برای کنکور در شرایط کرونا یک تصمیم بگیریم و مرجع آن تصمیم فقط باید ستاد ملی مقابله با کرونا باشد. سلامتی بچه ها و مردم آن قدر مهم است که هیچ کنکوری به پای آن نمی رسد. برای همین است که وقتی پای سلامتی در میان باشد، کنکور و غیرکنکور و ادارات و همه باید تابع نظرات یک مرجع واحد باشند. من یا هر کسی که صاحب نظر است الان وقتش نیست که بیاییم و روی مبانی برگزاری کنکور و این ها حرف بزنیم. سال جاری، در آستانه برگزاری کنکور های سال 99 به نظر سخنگوی سابق کمیسیون آموزش مجلس دهم، فقط سلامتی است که باید محور تصمیم گیری باشد.

میرزاده می گوید که در تمامی سال هایی که خبری از کرونا نبود هم البته مجلس گفته بود که سرنوشت داوطلبان ورود به مقاطع مختلف نباید بسته به دو سه ساعت کنکور و چند تست باشد و برای همین بود که حرکت به سمت وارد کردن سوابق تحصیلی برای تعیین صلاحیت ها و استعداد های فردی دانش آموزان در طول 12 سال تحصیل مطرح شده بود. همه این ها قانون و ماده دارند و کار مجلس فقط نظارت بر اجرای آنهاست: با عجله و با تصمیمات فوری و سریع رسانه ای کردن آن ها نباید با احساسات بچه ها بازی کنیم.

kheimehnews.ir: خیمه نیوز، با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: برترین ها
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 22034

به "کنکورِ کرونا؛ استرس یک ابتلای جمعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنکورِ کرونا؛ استرس یک ابتلای جمعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید