کودتایی علیه کودتاگران در سودان

به گزارش شیوا مارکت، شورای نظامی انتقالی سودان اعلام کرد که کودتای نظامی علیه این شورا را خنثی کرده است.

کودتایی علیه کودتاگران در سودان

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، کمیته امنیت و دفاع وابسته به شورای نظامی انتقال سودان افزود: شماری از افسران سودانی قصد کودتا علیه شورای نظامی انتقالی را داشتند که تلاش آنها به شکست انجامید.

بر اساس این گزارش، 16 نظامی سودانی مرتبط با این کودتای نافرجام دستگیر شدند.

در حالی شورای نظامی انتقالی سودان از وقوع یک کودتای ناکام علیه این شورا خبر می دهد که دولت عمر البشیر 22 فروردین ماه با دخالت ارتش سرنگون شد و پس از آن، ارتش سودان با تشکیل نهادی با عنوان شورای نظامی انتقالی به ریاست ژنرال عبدالفتاح البرهان قدرت را در دست گرفت.

اعتراض های مردمی سودان از 19 دسامبر 2019 (28 آذر 97) به علت افزایش قیمت نان آغاز شد، اما این اعتراض ها به سرعت رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت و معترضان، خواستار سرنگونی دولت عمر البشیر شدند.

سرنگونی البشیر، گروه های معترض سودانی را راضی نکرد و آنها همچنان خواستار کنار رفتن نظامیان و انتقال مسالمت آمیز قدرت به یک شورای غیر نظامی و تشکیل یک حکومت دمکراتیک هستند.

گروه های مخالف شورای نظامی با امضای بیانیه ای، ائتلافی فراگیر از نیروهای غیرنظامی تشکیل دادند که به نام اعلامیه آزادی و تغییر معروف شد.

سه هفته پیش هم اختلاف های سیاسی میان رهبران اپوزیسیون و شورای نظامی سودان به درگیری خونبار و سرکوب مخالفان توسط نیروهای امنیتی انجامید و طبق آمار کمیته مرکزی پزشکان سودان، شمار قربانیان به 128 تن رسیده است.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7696

به "کودتایی علیه کودتاگران در سودان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کودتایی علیه کودتاگران در سودان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید