کیفیت محصولات تولیدی در تیرماه منتشر شد؛ 4 غایب پرستاره و ورود یک پرستاره جدید

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران: گزارش کیفی خودروها در اولین ماه تابستان در شرایطی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شد که خودروهای سوزوکی گرند ویتارا و ام وی ام 315 در این گزارش حضور ندارند.

کیفیت محصولات تولیدی در تیرماه منتشر شد؛ 4 غایب پرستاره و ورود یک پرستاره جدید

آنچه تعیین است در خصوص خودروی سوزوکی گرند ویتارا، توقف فراوری این محصول در خطوط فراوری شرکت ایران خودرو دلیل حذف آن از گزارش کیفی تیرماه است. اما در ارتباط با حذف ام وی ام 315 تعیین نیست که آیا این خودرو هم به دلیل توقف فراوری از لیست کیفی محصولات شرکت های خودروساز حذف شده است یا اینکه دلیل دیگری منجر به حذف این محصول مدیران خودرو از گزارش کیفی تیرماه شده است.

همچنین در شرایطی دو محصول از لیست کیفی تیرماه به نسبت ماه پیش از آن حذف شده است که خودرو تیگو 5 محصول شرکت مدیران خودرو در لیست مذکور قرار گرفته است. بنابراین در این گزارش که شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران آن را منتشر نموده، 41 خودروی فراوریی و مونتاژی داخل مورد آنالیز کیفی قرار گرفته و با توجه به سطح کیفیت شان، ستاره دریافت نموده اند. طبق روش شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران برای ارزیابی کیفی خودروها، هر محصول بسته به امتیازات کسب شده بین یک تا پنج ستاره کیفی دریافت نموده و در دسته قیمتی خود جای گرفته است. اخذ یک ستاره، نشان دهنده حداقل کیفیت یک خودرو بوده و هرچه تعداد ستاره ها بالاتر باشد، به معنای آن است که آن خودرو از سطح کیفی بهتری برخوردار است. در گزارش کیفی تیرماه، علاوه بر پژو 2008 که از اسفندماه سال گذشته پنج ستاره شده، سیتروئن C3 نیز برای بار دوم در این گزارش توانست تمام ستاره های کیفی را به دست بیاورد. با این حساب، حدود 5 درصد خودروهای ارزیابی شده در اولین ماه تابستان، پنج ستاره شده اند.

با توجه به ستاره های کسب شده توسط خودروهای ارزیابی شده در تیر امسال، حدود 29 درصد خودروها معادل 12 محصول توانسته اند چهار ستاره کیفی به دست آورند. همچنین حدود 29 درصد خودروها یعنی 12 محصول دیگر نیز سه ستاره کیفی حاصل نموده اند تا کیفیتی متوسط را از آن خود نموده باشند. در نهایت 15 خودرو نیز کماکان دو ستاره باقی مانده اند و این یعنی حدود 36 درصد خودروهای ارزیابی شده در تیر اندکی بیش از حداقل کیفیت را از آن خود نموده اند. مانند گزارش های قبلی اما خودروها در دسته های قیمتی یک تا پنج قرار گرفته اند و در این بین، کف قیمت (ملاک قیمت کارخانه است) 37 میلیون تومان و سقف آن نیز بالغ بر 270 میلیون تومان (با ملاک قرار دادن نرخ کارخانه) است. همان طور که اشاره شد در گزارش تیر امسال خودروی تیگو 5 به جمع خودروهایی که مورد ارزیابی قرار گرفته اند، اضافه شده است. سایر خودروهای حاضر در این گزارش، در ارزیابی خرداد هم حضور داشته اند و هیچ کدام نیز با کم و زیاد شدن ستاره هایشان روبرو نشده اند. انتشار گزارش کیفیت خودروهای داخلی در روزهایی که وزارت صنعت، معدن و تجارت جزئیات آمار فراوری را منتشر نمی کند، می تواند ناشی از ثبات کیفی باشد. در حال حاضر اوضاع فراوریخودروسازان مناسب نیست و آنها تمرکز خود را به جای افزایش تیراژ، روی تکمیل محصولات ناقص مانده در انبارهای خود معطوف نموده اند. با این حساب، به نظر می رسد وزارت صنعت، معدن و تجارت فعلا و تا وقتی اوضاع رو به راه نگردد، تمایلی به انتشار آمار مربوط به فراوری خودرو در کشور ندارد. آنالیز گزارش های منتشر شده در ارتباط با آمار فراوری شرکت های خودروساز گویای آن است که وزارت صمت در امسال تنها آمار فراوری فروردین ماه را منتشر کرد و از آن موقع تا کنون هیچ آمار فراوریی را به صورت رسمی منتشر ننموده است. در مقابل اما گزارش کیفی به طور مرتب منتشر می گردد، چه آنکه سطح کیفی خودروها فعلا ثبات خود را حفظ نموده اند و دلیلی برای منتشر نشدن آن نیست. این در حالی است که در دوره اول تحریم ها وزارت صنعت در مقطعی اجازه انتشار گزارش کیفی را نیز نمی داد و ظاهرا این موضوع با افت شدید کیفیت خودروها در آن موقع در ارتباط بود، هرچند رسما تایید و اثبات نشد.

پنج ستاره های فرانسوی

اما به سراغ جزئیات کیفیت خودروهای داخلی در اولین ماه تابستان برویم تا تعیین گردد سطح کیفی آنها از چه شرایطی برخوردار بوده است. در گزارش منتشره، بازهم خودروهای به اصطلاح گران قیمت، بیشترین ستاره ها را نصیب خود نموده اند. بر این اساس، در گروه خودروهای سطح قیمتی یک، تنها با یک عضو مونتاژی یعنی مزدا3 شرکت بهمن موتور روبه رو هستیم و همان طور که پیش از این اشاره شد خودروی سوزوکی گرند ویتارای ایران خودرو خراسان به دلیل توقف فراوری از گزارش ارزیابی کیفی حذف شده است. بنابراین مزدا 3 به تنهایی در سطح قیمتی یک با 4 ستاره واقع شده است. این خودرو در ماه پیش نیز همین تعداد ستاره را کسب نموده بود. بنابراین تغییر کیفیت خاصی در این خودرو رخ نداده است. این محصول از داخلی سازی پایینی برخوردار است. با توجه به توقف فراوری سوزوکی گرند ویتارا این احتمال به واقعیت نزدیک است که مزدا 3 نیز در ماه های پیش رو به سرنوشت سوزوکی گرند ویتارا دچار گردد.

اما در سطح قیمتی 2 با 9 محصول مونتاژی روبرو می شویم که در بین آنها، پژو 2008 توانسته پنج ستاره کیفی خود را حفظ کند. 2008 که اولین محصول پسابرجامی خودروسازی کشور به شمار می رود و با وجود تعلیق فعالیت های پژو در ایران، فراوری آن فعلا ادامه دارد، اسفند 97 پیروز به کسب پنج ستاره کیفی شد. این خودرو توانسته این روند را تا این ماه ادامه دهد و همچنان خود را به عنوان یکی از باکیفیت ترین محصولات فراوریی شرکت های خودروساز معرفی کند. هرچند تعیین نیست آیا فراوری آن همچنان و پس از اتمام ذخایر قطعه ای، ادامه خواهد داشت یا آبی های جادهمخصوص باید با این میهمان فرانسوی نیز وداع نمایند. به جز پژو 2008، دیگر فرانسوی گزارش کیفی یعنی سیتروئن C3 نیز توانسته پنج ستاره کسب کند. این محصول نیز مانند هموطن خود شرایط ناتعیینی برای ادامه فراوری در ایران دارد و فعلا خبری مبنی بر اینکه سایپایی ها قصد ادامه فراوری آن را دارند، منتشر نشده است.

اما به جز 2008 و سیتروئن C3، هفت خودروی دیگر نیز در دسته قیمتی دو حضور دارند که مجموعه ای از مدل های چینی و کره ای هستند. در میان آنها، کیاسراتو توانسته چهار ستاره کیفی خود را حفظ کند، بنابراین در مقایسه با گزارش خرداد تغییر خاصی نداشته است. بنا بر اعلام شرکت سایپا فراوری این محصول به دلیل قطع همکاری شرکت کیا با این خودروساز طی هفته گذشته متوقف شده است. اما از آنجا که مدیران سایپا اطمینان دادند تا این شرکت به تمامی تعهدات خود در قبال ثبت نام نمایندگان سراتو عمل خواهد نمود؛ بنابراین به نظر می رسد این محصول حداقل تا خاتمه تابستان در گزارش ارزیابی کیفی حضور داشته باشد. اما در گروه تحت آنالیز، 6 خودروی چینی نیز به چشم می آید که همه آنها با داخلی سازی پایینی در کشور مونتاژ می شوند. در این بین، هایما S7 اتومات کماکان چهار ستاره دارد و نسبت به گزارش خرداد تغییری حاصل ننموده است. این محصول در ایران خودرو خراسان مونتاژ می گردد، درست مانند هایما S5 که آن نیز میهمان خراسانی ها است. مدل S5 در گزارش تیرماه توانسته سه ستاره کیفی خود را حفظ کند. ظاهرا ایران خودرویی ها قصد دارند فراوری هایما را طی امسال همچنان ادامه دهند، البته مشروط بر آنکه قطعات آن از طرف شرکت چینی تامین گردد. دیگر خودروی چینی این گروه یعنی جک S5 نیز به عنوان محصول مونتاژی کرمان موتور، با کسب سه ستاره، شرایط کیفی مشابهی با گزارش خرداد دارد، چه آنکه در تیر نیز همین تعداد ستاره را کسب نموده است. این گروه میزبان محصولی دیگر از جک به نام S3 نیز است. طبق گزارش منتشره، خودروی موردنظر مانند گزارش سومین ماه بهار 98، سه ستاره کیفی کسب نموده و بنابراین کیفیت آن تغییر خاصی به خود نمی بیند. اما ام وی ام که دیگر خودروی دسته قیمتی دو است تنها دو ستاره کیفی به دست آورده است. این محصول از ابتدا دو ستاره بود و ظاهرا قرار نیست سطح کیفی آن ارتقا پیدا کند. در نهایت به سراغ میهمان جدید سطح دو قیمتی، یعنی تیگو 5 محصول مدیران خودرو می رویم. این خودرو که در گزارش ماه پیش حضور نداشت با کسب 3 ستاره از 5 ستاره کیفی در گزارش تیرماه حضور دارد. حال نگاهی به دسته قیمتی سوم بیندازیم که در قرق محصولات چینی است. در این گروه دو خودروی چینی حضور دارد و هر دو آنها توانسته اند چهار ستاره کیفی به دست آورند. در این بین، بسترن محصول مونتاژی گروه بهمن به حساب می آید که در گزارش خرداد نیز چهار ستاره داشت، بنابراین سطح کیفی آن در تیر تغییری ننموده است. چانگان نیز که در سایپا کاشان مونتاژ می گردد چهار ستاره کیفی خود را حفظ نموده است. وضعیت تداوم فراوری چانگان و بسترن هم با توجه به چالش تحریم، تعیین نیست، هرچند ظاهرا سایپایی ها قصد دارند به هر شکل ممکن چانگان را حفظ نمایند.

سطح چهار و پنج قیمتی بدون تغییر

نگاهی هم بیندازیم به دسته قیمتی چهار که بیشترین خودروهای داخلی را در خود جای داده است. مانند چند گزارش قبلی، همچنان محصولات رنو و پژو رده های ابتدایی این گروه را به خود اختصاص داده اند. بر این اساس، تندر90 پلاس معمولی، تندر90 پلاس اتومات، پارس تندر، پژو 207 صندوقدار اتومات، پژو207 اتومات و پژو 207 معمولی رده های اول تا ششم را در این دسته قیمتی به دست آورده و همگی پیروز به کسب چهار ستاره کیفی شده اند. هیچ کدام از خودروهای مذکور تغییری در سطح کیفی شان نسبت به گزارش خرداد رخ نداده است، چه آنکه در آن گزارش نیز محصولاتی چهار ستاره بودند. در بین خودروهای مذکور، پژو 207 صندوقدار اتومات از ماه پیش میهمان این دسته قیمتی شده است و توانسته در بدو ورود نیز چهار ستاره کیفی را کسب کند. در گزارش کیفی تیرماه اما کماکان ساندرو اتومات و تندر90 پارس خودرو غیبت دارند که این موضوع می تواند با افت شدید یا توقف فراوری آنها در ارتباط باشد. با توجه به رفتن رنو از ایران، فراوری محصولات این شرکت در ایران خودرو و پارس خودرو رو به توقف است، هرچند ظاهرا خودروسازان برنامه هایی برای ادامه فراوری آنها در نظر دارند. آنالیز جدول رده بندی دسته قیمتی سه نشان می دهد در رده های هفتم تا پانزدهم این دسته با 9 خودرو روبرو می شویم که تنها یکی از آنها (دنا پلاس) چهار ستاره است و هشت محصول دیگر، سه ستاره کسب نموده اند. این خودروها که عبارتند از دنا پلاس، تندر90، رانا، پژو 206 صندوقدار، پژو 206، دانگ فنگ، دنا و کوئیک، همگی در گزارش کیفی خردادماه محصولاتی با همین تعداد ستاره بودند، بنابراین تغییر کیفی خاصی را در تیر تجربه ننموده اند. پیش تر در خردادماه در این بازه قیمتی شاهد حضور خودروی ام وی ام 315 نیز بودیم که در گزارش تیرماه خبری از این خودرو نیست و خودروی پژو پارس اتوماتیک که مانند پژو 207 صندوقدار از ماه گذشته به این لیست اضافه شده است با همان تعداد ستاره جایگزین آن شده است. همچنین در گروه مورد آنالیز 10 خودروی دو ستاره نیز به چشم می آید و اتفاقا هیچ کدام از آنها در مقایسه با گزارش قبلی، با تغییر ستاره بندی روبرو نشده اند. این خودروها عبارتند از سورن، سمند تبریز، پژوپارس کرمانشاه، پژو 405 خراسان، پژو پارس فراوریی در سایت فارس، پژو پارس فراوریی در مازندران، پژو پارس فراوریی در سایت صنایع خودروسازی فردا در کنار سه محصول سایپا شامل ساینا، تیبا و تیبا2 قرار دارند.طبق گزارش منتشره اما سطح کیفی خودروهای حاضر در دسته قیمتی پنج طی تیرماه در مقایسه با خرداد تغییری ننموده است. این دسته، ارزان ترین خودروهای داخلی را که شامل مدل های مختلف پراید می گردد، در خود جای داده است این خودروها عبارتند از پراید 131 فراوری سایپا، پراید 111 (هاچ بک)، پراید 132 و پراید 131 فراوری پارس خودرو. تمامی این خودروها در گزارش کیفی تیر تنها دو ستاره به دست آورده اند و این موضوع نشان می دهد کیفیت آنها در مقایسه با خرداد تغییر خاصی ننموده است.

این مطلب برایم مفید است

0

این مطلب برایم مفید است

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 8992

به "کیفیت محصولات تولیدی در تیرماه منتشر شد؛ 4 غایب پرستاره و ورود یک پرستاره جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیفیت محصولات تولیدی در تیرماه منتشر شد؛ 4 غایب پرستاره و ورود یک پرستاره جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید