گزارش، چه فاکتورهایی در اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مؤثرند؟

به گزارش شیوا مارکت، زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا سال جاری همانند سال های گذشته نخواهد بود و به سبب بعضی مقتضیات و فاکتورهای منحصر به فرد ناشی از پاندمی کرونا ممکن است تا چند هفته و حتی ماه طول بکشد.

گزارش، چه فاکتورهایی در اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مؤثرند؟

گروه بین الملل خبرنگاران- با توجه به آنکه شمار زیادی از رأی دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا امسال به صورت پستی رأی خواهند داد احتمال اندکی وجود دارد که نتیجه انتخابات همان شب رأی گیری تعیین گردد.

در سال های گذشته روال به این صورت بود که نتیجه انتخابات همان شب رأی گیری- که امسال سوم نوامبر خواهد بود- اعلام می شد. رأی گیری در ایالت های مختلف، در زمان های متفاوت به انتها می رسد. نخستین حوزه هایی که رأی گیری در آنها تعطیل می گردد ایالت های ساحل شرقی است که ساعت 19:00 به وقت محلی (معادل با 00:00 به وقت گرینویچ) انتها رأی گیری را اعلام می نمایند.

در آمریکا روسای جمهور با رأی مستقیم مردم انتخاب نمی شوند، بلکه اگر تعداد رأی آنها در یک ایالت بالاتر باشد، تمامی آرای الکترال (برگزینندگان) آن ایالت به آنها تعلق می گیرد. تعداد آرای الکترال در هر ایالت، از قبل و به تناسب جمعیت آن ایالت تعیین شده است. هر نامزد در صورتی که 270 رأی الکترال به دست آورد به عنوان رئیس جمهور راهی کاخ سفید خواهد شد.

در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 ساعت 07:30 صبح به وقت گرینویچ، بعد از آنکه تعیین شد ترامپ آرای الکترال در ایالت ویسکانسین را به دست آورده نتیجه انتخابات به نفع دونالد ترامپ اعلام شد.

چرا رأی گیری پستی می تواند اعلام نتیجه را به تأخیر بیندازد؟

در دوره های قبلی انتخابات، رأی گیری های پستی فقط به قشر خاصی از شهفرایندان مانند افراد مسن بالای 65 سال یا افرادی که خارج از ایالت محل سکونتشان حضور داشتند محدود می شد. اما در انتخابات امسال، به دلیل گسترش ظرفیت رأی دهی پستی و شیوع کرونا بیشتر ایالت ها این نوع رأی دهی را مجاز نموده اند.

در انتخابات سال 2016، یک چهارم رأی دهندگان به صورت پستی رأی دادند.

در انتخابات امسال پیش بینی می گردد 80 میلیون نفر از واجدان شرایط رأی از این روش برای رأی دادن استفاده نمایند. این رقم دو برابر انتخابات 4 سال پیش است.

گستردگی رأی دهی پستی در ایالت های آمریکا. ایالت هایی که با رنگ سبز تعیین شده اند آنهایی هستند که رأی پستی در آنها احتیاجمند ارائه دلیل است. ایالت های نارنجی آنهایی هستند که رأی دهی پستی در انها بدون هر دلیلی آزاد است و ایالت های آبی آنهایی هستند که انتخاباتشان کاملا پستی است.

یکی از دلایلی که ممکن است نتیجه انتخابات با تأخیر اعلام گردد کارشکنی هایی است که ترامپ در رأی گیری پستی انجام می دهد. اداره پست آمریکا که مسئولیت تحویل رأی های پستی را به عهده دارد با مسائل بودجه ای شدید روبرو است و ترامپ جلوی تأمین بودجه برای ان را گرفته است.

بنابراین، این نگرانی مطرح شده که آیا اداره پست قادر خواهد بود حجم بالای آرا مأخوذه را مدیریت کند یا خیر. از طرف دیگر، شمارش رأی های پستی هم معمولا احتیاجمند زمان بیشتری است.

قوانین ایالت ها درباره شمارش آرای پستی هم با هم فرق دارد. بیشتر ایالت ها تنها آن دسته از رأی های پستی که در روز انتخابات دریافت می شوند را می پذیرند. اما قانون برخی از ایالت ها مانند کالیفرنیا این است که چنانچه رأی های پستی تا روز انتخابات ارسال شده باشند (حتی اگر هفته ها بعدتر به مراکز شمارش برسند) قابل قبول هستند. سه ایالت خاکستری (یا چرخشی) پنسیلوانیا، میشیگان و ویسکانسین اجازه شمارش آرا تا روز انتخابات را نمی دهند.

شمارش برگه های رأی پستی هم به خودی خود کار دشوارتر و وقت گیرتری است زیرا هر برگه رأی باید امضا داشته باشد و امضای روی آن با امضای دیگری که روی کارت ثبت نام فرد رأی دهنده ثبت شده مطابقت داشته باشد. برخی از ایالت ها مانند فلوریدا قبل از روز انتخابات فرایند شمارش آرا را شروع خواهند کرد.

در انتخابات سال 2016، شمارش آرای نهایی بیش از یک ماه طول کشید. در آن انتخابات، هیلاری کلینتون سه میلیون برگه رأی بیشتر از دونالد ترامپ داشت اما این ترامپ بود که توانست با به دست آوردن 270 رأی الکترال به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده وارد کاخ سفید گردد.

مدل سازی زمان اعلام آرا

روزنامه واشنگتن پست اخیراً برای تعیین کردن اینکه اعلام نتیجه انتخابات در آمریکا ممکن است چقدر طول بکشد برگزاری انتخابات مقدماتی در این کشور را الگو قرار داده است. به نوشته این روزنامه، تا تاریخ 17 مارس 2020، نزدیک به نیمی از ایالت های آمریکا (24 ایالت) اقدام به برگزاری انتخابات مقدماتی نموده بودند. در پنج ایالت، روش رأی گیری پستی روش غالب برای رأی دهی به شمار می رفت. تحلیل ها نشان می دهد اعلام نتیجه این ایالت ها به طور متوسط 6.4 روز طول کشیده است. در 19 ایالت دیگری که شهفرایندان در آنها به صورت حضوری رأی داده بودند نتایج به طور متوسط 15 ساعت بعد اعلام شد.

بعد از 17 مارس که شیوع ویروس کرونا مقام های آمریکا را مجبور به اعمال تغییرات مهم در نظام رأی دهی کرد، در 23 ایالت آمریکا هنوز انتخابات های مقدماتی در جریان بود. اعلام نتایج در این ایالت ها به طور متوسط 4 روز طول کشید. تقریباً در هیچ کدام از این انتخابات ها رأی گیری حضوری برگزار نشد.

در ایالت نیویورک، 94 درصد از آرا ظرف چند ساعت بعد از اتمام رأی گیری شمارش شد، اما شمارش 6 درصد انتهای آرا بیش از 10 روز وقت گرفت. به همین دلیل ممکن است که تعیین شدن نتیجه این دور از انتخابات آمریکا نزدیک به یک هفته طول بکشد، البته به شرطی که هر دو نامزد انتخابات، نتیجه را بپذیرند.

اگر یکی از کاندیدها نتیجه را نپذیرد چه می گردد؟

دونالد ترامپ در ماه های گذشته بارها سلامت انتخابات پستی را زیر سوال برده و گفته که ممکن است به تقلب منجر گردد. در صورتی که هر کدام از کاندیدها اعلام نمایند که از نتیجه راضی نیستند باید درخواست بازشمارش آرا را بدهند. در سال 2018، در انتخابات میان دوره ای کنگره برای ایالت فلوریدا آرا بازشمارش شد.

این در صورتی است که ماجرا به همین جا ختم گردد. ترامپ گفته که اختلاف بر سر آرا ممکن است به دیوان عالی ایالات متحده بکشد. این اتفاق مسبوق به سابقه است. در انتخابات سال 2000، رقابت میان ال گور، نامزد حزب دموکرات و جورج دبلیو بوش بر سر رأی های ایالت فلوریدا به دیوان عالی کشید و 36 روز بعد این دادگاه به نفع جورج بوش رأی داد و او را رئیس جمهور اعلام نمود.

در انتخابات امسال ممکن است بهانه های حقوقی زیادی مطرح شوند: از احتیاج به همراه داشتن سندهای هویتی برای رأی گیری پستی تا اینکه آیا تغییرات اعمال شده در روش های رأی گیری در دوران کرونا قانونی بوده اند یا خیر.

تور مالزی: تور مالزی | تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24668

به "گزارش، چه فاکتورهایی در اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مؤثرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، چه فاکتورهایی در اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مؤثرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید