گفت وگو با بانوی عکاسی که اولین شد

به گزارش شیوا مارکت، عکاسی خبری به طور معمول برای زنان با محدودیت هایی روبه رو است و چه بسا در برخی حوزه ها به بانوان عکاس اجازه ورود داده نشود. مهناز دژبان، عکاس خبری که در دفتر خوزستان خبرنگاران مشغول به کار است، از جمله زنان عکاسی است که کوشش نموده این مرزها را جابه جا کند. او به تازگی به عنوان اولین عکاس زن بعد از انقلاب، تصاویر یک مسابقه کشتی را ثبت نموده است.

گفت وگو با بانوی عکاسی که اولین شد

دژبان درباره چگونگی حضورش برای عکاسی از مسابقات کشتی به خبرنگاران گفت: خود دبیر ورزشی خبرنگارانی خوزستان که خانم است نیز برای پوشش بعضی از برنامه های ورزشی با مشکل روبه رو می گردد و خیلی وقت ها شاید نتواند وارد یکسری از حوزه و حیطه های ورزشی گردد. ولی قرار شد که با هم از این مسابقه عکس برداری کنیم و در زمان ورودمان به سالن مسابقه نیز به دلیل اینکه همه چیز از قبل هماهنگ شده بود، به مسئله ای برنخوردیم.

او درباره واکنش تماشاچی ها نسبت به حضور او در سالن برای عکس برداری از مسابقه کشتی گفت: در ابتدا که وارد سالن شدم سنگینی نگاه های دیگران را احساس می کردم. چراکه شاید حضور یک خانم در سالن برایشان غیرعادی و تعجب آور بود ولی پس از آنکه دوربین را از کیفم درآوردم، حضور من در آنجا برایشان عادی تر جلوه کرد.

این عکاس خبری همچنین اظهار کرد که حضور تعداد زیاد تماشاچی برای تماشای کشتی آقایان برایش جالب بوده است. زیرا اصولاً به دلیل محدودیت ورزش بانوان، تماشاچی زیادی برای دیدن مسابقه آنها شرکت نمی نماید؛ به گونه ای که گاهی حتی خانواده آن افراد نیز حضور نداشتند.

وی ادامه داد: عکس دریافت از ورزشکاران برایم جذاب است؛ چراکه به نظرم افراد قوی هستند و شخصیت خودم را به آنها نزدیک می دانم. همچنین ورزش و عکاسی همواره دو مسئله خیلی مهم برایم بوده اند.

دژبان بیان نمود که چهار سال است برای خبرنگاران عکاسی می نماید و تقریباً عکاسی برای تمام سرویس های دیگر خبرنگاران را به یاری همکارانش پوشش می دهند ولی به دلیل اینکه خود او از سال 88 در رشته ورزشی تیراندازی فعالیت می نماید، عکاسی از این رشته برایش به نوعی یک دغدغه محسوب می گردد.

او درباره محدودیت عکاسی بانوان در حوزه خبر گفت: زنان توانایی های بالایی دارند و تنها کافیست که به آنها میدان بدهند. به عنوان کسی که کار خبری انجام می دهم خیلی وقت ها با محدودیت های زیادی روبرو بوده ام ولی نمی توانم پا پس بکشم و همواره سعی می کنم با صبوری و گفت وگو با مسائل کنار بیایم، چراکه تنها پیشرفت برایم اهمیت دارد.

این عکاس در انتها صحبت های خود گفت که عکاسی خبری حوزه ای است که عکاس باید آن را با عشق انجام دهد، بخصوص در حال حاضر که تجهیزات آنها خیلی گران شده است.

او ادامه داد: خیلی از عکاس ها شاید مدام استرس از دست دادن یا خراب شدن دوربین شان را داشته باشند و حتی گاهی نیز پیش می آید که به عکاس ها اجازه عکاسی نمی دهند و دوربین شان را از آنها می گیرند.

tour-canada.ir: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان 99 را با ما تجربه کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 3023

به "گفت وگو با بانوی عکاسی که اولین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگو با بانوی عکاسی که اولین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید