یک میلیون گونه جانوری و گیاهی در معرض نابودی است

به گزارش شیوا مارکت، بر اساس گزارش سازمان ملل، نابودی بی سابقه تنوع زیستی در سراسر دنیا، تهدید جدیدی برای انسان محسوب می گردد.

یک میلیون گونه جانوری و گیاهی در معرض نابودی است

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری یونایتدپرس، این گزارش توسط یک گروه بین المللی از محققان به رشته تحریر درآمده و پیش از انتشار به تایید پلتفرم سیاست علمی بین دولت ها در مورد خدمات اکوسیستم و تنوع زیستی (IPBES) رسیده است.

بر اساس این گزارش، سرعت انقراض گونه های زمین در حال افزایش است. در حال حاضر بیش از نیم میلیون گونه، برای ادامه حیات در بلندمدت، زیستگاه کافی در اختیار ندارند و چندین هزار گونه در طول چند دهه آینده به کلی نابود خواهند شد. در این گزارش آمده است که حدود یک میلیون گونه جانوری و گیاهی با خطر انقراض روبرو هستند. علاوه بر این، 40 درصد از دوزیستان و مرجان ها به همراه 30 درصد از پستانداران دریایی به عنوان گونه های در معرض تهدید طبقه بندی شده اند.

به اعتقاد محققان، دلایل اصلی این پدیده نابودی جنگل ها، آلودگی، شکار و ماهیگیری بیش از اندازه است و انسان ها عامل اصلی انقراض این گونه ها محسوب می شوند.

این گزارش، هشداری را تکرار می نماید که در بسیاری از تحقیقات مشابه اعلام شده است. شبکه درهم تنیده حیات در زمین در حال کوچک شدن و نابودی است. این وضعیت نتیجه مستقیم فعالیت های انسان است اما یک تهدید مستقیم و جدی برای انسان و حفظ سلامت تمام نقاط زمین محسوب می گردد.

به اعتقاد نویسندگان این گزارش، با کاهش سرعت تغییرات آب و هوا و محافظت بهتر از زیستگاه گونه های در معرض تهدید، می توان این وضعیت را بهبود بخشید.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 5716

به "یک میلیون گونه جانوری و گیاهی در معرض نابودی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک میلیون گونه جانوری و گیاهی در معرض نابودی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید