5 فاجعه فضایی که باعث تراژدی شدند

به گزارش شیوا مارکت، تا به امروز در ماموریت های فضایی مختلف، بلایای غم انگیز زیادی رقم خورده است که البته بروز این تراژدی ها، پروازهای فضایی امروزه را ایمن تر نموده است.

5 فاجعه فضایی که باعث تراژدی شدند

به گزارش خبرنگاران و به نقل از اینترستینگ اینجینیرینگ، فضا بسیار خطرناک است و آماده سازی برای رفتن به فضا هم کار بسیار دشواری است.

متاسفانه تمایل بشریت به کاوش در فراتر از زمین و درک کیهان سبب شده فجایعی هم در این زمینه اتفاق بیفتد.

اتفاقاتی که به آنها اشاره خواهیم کرد، بعضی از بدترین فجایعی هستند که در صنعت فضا رقم خورده است.

1- فاجعه فضایی فضاپیمای کلمبیا(Columbia) در سال 2003 میلادی

در تاریخ یک فوریه سال 2003 میلادی، شاتل فضایی کلمبیا(Columbia) در بیست و هشتمین مأموریت فضایی خود که اس تی اس-107 (STS-107) نام داشت، در راه بازگشت از ایستگاه فضایی بین المللی به زمین، دچار انفجار شد و همه فضانوردان سرنشین آن که هفت نفر بودند، کشته شدند.

این فاجعه به هنگام ورود فضانوردان به جو زمین رخ داد و باعث شد تمام سفرهای فضایی شاتل های ناسا تا ژوئن 2005 میلادی به تعویق افتد.

فضاپیمای کلمبیا نخستین شاتل فضایی مورد استفاده در ناوگان فضایی ناسا بود و نخستین مأموریت فضایی خود را از 12 تا 14 آوریل سال 1981 میلادی با موفقیت به انتها رساند.

تیم تحقیقاتی این حادثه به این نتیجه رسیدند که این فاجعه از 16 روز قبل آغاز شده بوده و هنگام پرتاب شاتل به فضا، قطعه ای 750 گرمی از فوم محافظ حرارتی مخزن خارجی شاتل فضایی کنده شد و به کامپوزیت کربن-کربن عایق حرارتی بال چپ اصابت کرد. برخورد این قسمت باعث ایجاد شکافی در لبه حمله بال(قسمت جلویی بال) شد و هنگام بازگشت به زمین و در جو که شاتل با گرمای زیادی روبرو بود، دمای زیاد و گازهای گرم باعث شکسته شدن بال از داخل و در نتیجه تکه تکه شدن شاتل شد.

البته که مقامات ناسا این دلیل را علت فاجعه نمی دانند ولی ایجاد حفره در بال شاتل منجر به افت فشار و شکسته شدن بال شده است.

ناسا هم در کنفرانس های مطبوعاتی تحت فشار نهاده شد که راجع به مشکل فوم محافظ حرارتی خبر داشته است.

این حادثه همچنین باعث شد فضاپیماهای شاتل ناسا در سال 2011 میلادی بازنشسته شوند.

2- انفجار شاتل فضایی چلنجر(Challenger) در سال 1986

دهمین ماموریت شاتل فضایی چلنجر با یک تراژدی به انتها رسید.

این فضاپیما که حامل هفت فضانورد بود، 73 ساعت پس از پرتاب از پایگاه فضایی کیپ کاناورال(Cape Canaveral) منفجر و تبدیل به چند تکه شد که تمامی سرنشینان آن جان خود را از دست دادند.

این ماموریت که اس تی اس-51-ال(STS-51-L) نام داشت، منجر به کشته شدن کریستا مک اولیف(Christa McAuliffe) شد که معلم یک دبیرستان بود و به عنوان عضو برنامه معلم در فضا ناسا انتخاب شده بود.

پس از انفجار، فضاپیمای چلنجر از ارتفاع 50 هزار فوتی، به اقیانوس اطلس سقوط کرد.

ناسا علت این فاجعه را خرابی یکی از واشرهای درزگیری در یکی از موشک های پیشران جامد دانست. این پرواز، اولین مأموریت مدارگرد سرنشین دار آمریکایی بود که تلفات جانی در پی داشت. همچنین اولین مأموریت فضاپیماهای آمریکایی بود که پس از پرتاب و پیش از رسیدن به فضا باخت.

محفظه خدمه و بسیاری از قطعات دیگر فضاپیما پس از یک جستجوی طولانی و عملیات بازیابی از کف اقیانوس جمع آوری شد.

3- فاجعه سایوز 11

فاجعه سایوز 11(Soyuz 11) منجر به کشته شدن سه نفر در فضا شد.

پس از انجام موفقیت آمیز ماموریت آپولو 11 و فرود روی ماه توسط آمریکایی ها، شوروی تصمیم گرفت که ماموریت فضایی بزرگی را رقم بزند.

در این راستا در آوریل سال 1971 میلادی، شوروی اولین ایستگاه فضایی جهان با نام سالیوت1(Salyut) را راه اندازی کرد.

دو ماه پس از آن، سه فضانورد با استفاده از موشک سایوز 11 به ایستگاه فضایی متصل شدند.

همه چیز مطابق با برنامه ریزی ها پیش می رفت تا اینکه در تاریخ 30 ژوئن هنگام بازگشت به زمین، فشار کپسول سرنشینان هنگام آماده شدن برای بازگشت به زمین از دست رفت و به مرگ سه فضانورد آن انجامید.

پس از آنالیز بیشتر معین شد که علت بروز آسفیکسی(اختناق) در خدمه، عملکرد نادرست یکی از شیرهای کپسول بوده است که باعث از دست رفتن فشار داخل آن شده است. این اتفاق در 168 کیلومتری زمین باعث مرگ خدمه در طول چندین ثانیه شده است. از آنجایی که شیر مربوط در زیر جایگاه ها تعبیه شده بوده سرنشینان فرصت کافی برای بستن آن پیش از دست رفتن هوای تنفسی شان را نداشته اند.

هیچ کدام از فضانوردان این ماموریت لباس فضایی به تن نداشتند به همین دلیل به دلیل نبود اکسیژن، احتمالا تقریبا 30 دقیقه بعد از فرود، جان خود را از دست دادند.

این ماموریت تلخ درس عبرتی برای فضانوردان شد که در تمامی مراحل، لباس فضایی مخصوص را به تن داشته باشند.

4- حادثه سایوز 1(Soyuz I) و مرگ تنها سرنشین آن

حادثه تلخی که در این ماموریت برای ولادیمیر کومارف (Vladimir Komarov) افتاد، یکی از فجایع تلخ فضایی را رقم زد.

در این حادثه فضاپیمای سایوز 1 که در سال 1967 میلادی(1347 شمسی) به فضا پرتاب شد، سرهنگ ولادیمیر کومارف تنها سرنشین فضاپیمای سایوز -1 متأسفانه هنگام بازگشت از فضا دچار حادثه شد و با سقوط کپسول سایوز 1، جان خود را از دست داد. وی اولین کسی بود که در یک سفر فضایی کشته شد. یوری گاگارین فضانورد پشتیبان این مأموریت بود.

یکی از موضوعاتی که این اتفاق را تلخ تر می نماید، این است که ولادیمیر کومارف در لحظات باقی مانده از عمر خود از بروز حادثه آگاه شده بود و در صدای ضبط شده از وی، کوماروف در حال فریاد زدن و ناسزا گفتن به مافوق خود بوده که گفته او مرده است.

بقایای به جا مانده از ولادیمیر کومارف

5- ماموریتی که پرتاب نشده، فاجعه آفرید

در برنامه فضایی آپولو، ایمنی فدای شهرت و کسب افتخار شد و مرگ سه فضانورد این ماموریت را منجر گشت.

به رغم بروز حادثه به هنگام پرتاب شبیه سازی در پایگاه کیپ کاناورال(Cape Canaveral)، ناسا ماموریت آپولو 1 را پس از این اتفاق طراحی کرد.

علت بروز حادثه در ماموریت آپولو 1 اشتعال زایی مواد داخل سفینه و اکسیژن خالص آن بود که باعث شد هر سه فضانورد آپولو 1 که در حال تمرین روی زمین بودند در آتش بسوزند.

این حادثه باعث شد ناسا تغییرات اساسی در طراحی کپسول فضاپیما بدهد.

خوشبختانه، بروز این اتفاقات غم انگیز، به افزایش ایمنی در پروژه های فضایی بعدی منجر شد.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 17477

به "5 فاجعه فضایی که باعث تراژدی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 فاجعه فضایی که باعث تراژدی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید