6 شاخص بسته های اجرایی تحولی آموزش و پرورش

به گزارش شیوا مارکت، وزیر آموزش و پرورش، تحول آفرینی، تحقق پذیری، شوق انگیزی، سنجش پذیری، زود بازده بودن، فراگیری، مدرسه محوری را از ویژگی های بسته های تحولی آموزش و پرورش بر شمرد.

6 شاخص بسته های اجرایی تحولی آموزش و پرورش

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اهمیت اجرای بسته های اجرایی تحولی که منبعث از سند تحول آموزش و پرورش است، اظهار کرد: در تدوین بسته های اجرایی تحولی 6 شاخص شامل تحول آفرینی، تحقق پذیری، شوق انگیزی، سنجش پذیری، زود بازده بودن، فراگیری، مدرسه محوری مد نظر بوده است.

وزیر آموزش و پرورش در تشریح شاخص های مد نظر گفت: هریک از شاخص های مطرح شده در بسته های تحولی برای آموزش و پرورش معنایی دارد.

وی اضافه نمود: تحول آفرین بودن به معنای قابلیت تغییر فرایند ها و فرایند های موجود را به شیوه خلاقانه و نوآورانه داشته و دستیابی به آموزش و پرورش و مدرسه در تراز جمهوری اسلامی ایران را تسهیل کند.

حاجی میرزایی ادامه داد: تحقق پذیر بودن به معنای با توجه به منابع، امکانات و شرایط موجود، اجرای آن امکان پذیر و اثربخش باشد و شوق انگیز بودن به معنای ایجاد شور و نشاط و امیدواری در ذینفعان (دانش آموزان، معلمان، خانواده های مسئولین نهاد های فرادستی) نماید و قابلیت مشروعیت بخشی به برنامه های تحولی داشته باشد.

وی با بیان اینکه سنجش پذیر بودن به معنای برنامه ها قابلیت پایش، سنجش (کمی و کیفی) وارزیابی را داشته باشد، گفت: زود بازده بودن به معنای نتایج حاصله در کوتاه مدت، قابل مشاهده و دستیابی باشد؛ فراگیر بودن به معنای این که برای حداکثر مدارس و مخاطبان قابلیت اجرا داشته باشد.

وزیر آموزش و پرورش اضافه نمود: مدرسه محور بودن به معنای برنامه ها معطوف به کانون تعول یعنی مدرسه باشد و نتایج آن به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم فرایند تعلیم و تربیت دانش آموزان را متأثر کند.

حاجی میرزایی عملکرد هر بسته تحولی را بطور مستقیم به عملکرد معاونت ها و سازمان های مجری وابسته دانست و اظهار کرد: سطح بلوغ سازمانی در گروی عوامل درونی و محیطی متعددی است که مهم ترین آن ها سطح شایستگی های نیروی انسانی است؛ لذا ضروری است تمام مجریان و دست اندرکاران اجرای بسته های تحولی، با مبانی نظری سند تحول بنیادین و مفاهیم و آموزه های آن، آشنایی دقیق و عمیق داشته باشند و در چارچوب فکری و نظری سند برای اجرای بسته های تحولی، و نیز سایر برنامه های تحولی، برنامه ریزی و اقدام نمایند.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 21341

به "6 شاخص بسته های اجرایی تحولی آموزش و پرورش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 شاخص بسته های اجرایی تحولی آموزش و پرورش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید