اختلاف در اتحادیه اروپا درباره طرح پیشنهادی آلمان برای لغو حق وتو

به گزارش شیوا مارکت، بعد از ارائه طرح لغو حق وتو در تصمیم گیری ها در عرصه سیاست خارجی از طرف آلمان بحث ها در این باره بالا گرفته و این طرح با مخالفت شورای اروپایی و موافقت مجلس اروپا روبرو شده است.

اختلاف در اتحادیه اروپا درباره طرح پیشنهادی آلمان برای لغو حق وتو

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، پیشنهاد آلمان برای لغو حق وتو در اتحادیه اروپا بحث هایی را در این اتحادیه ایجاد نموده و مخالفان و موافقانی پیدا نموده است.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان روز دوشنبه طی سخنانی در مراسم افتتاحیه کنفرانس نمایندگی های دیپلماتیک آلمان خواهان سرانجام دادن به اصل اتفاق نظر در زمینه سیاست خارجی اتحادیه اروپا شده و گفت: ما نباید توسط کشورها به گروگان گرفته شویم.

وی با اشاره به سنگ اندازی های مجارستان در طرح های سیاست خارجی اروپا گفت: ما دیگر نمی توانیم بیش از این اسیر کسانی شویم که با وتو سیاست خارجی اروپا را فلج می نمایند. کسی که این کار را انجام می دهد دیر یا زود با انسجام اروپایی بازی می نماید.

ماس خواهان حذف حق وتو در تصمیم گیری ها در عرصه سیاست خارجی شد حتی اگر این به معنای در اقلیت قرار دریافت یک کشور باشد.

چارلز میشل، رئیس شورای اروپایی بعد از ارائه طرح جدید آلمان برای لغو حق وتو در تصمیم گیری ها در عرصه سیاست خارجی در این باره ابراز تردید نموده و درباره عواقب احتمالی منفی این طرح هشدار داد.

در مقابل بزرگترین فراکسیون مجلس اروپا از این طرح حمایت نموده است. منفرد وبر، رئیس فراکسیون حزب مردم مجلس اروپا در این باره گفته است: اگر اتحادیه اروپا بخواهد در مفهوم اروپایی تاثیرگذار باشد باید موثرتر گردد. برای این منظور این مسئله ضرورت دارد که از اصل اتفاق نظر در عرصه سیاست خارجی فاصله بگیریم.

اما رئیس شورای اروپایی بر این عقیده است که تجربه او نشان می دهد وقتی همه در کنار هم قرار گیرند و تصمیماتی به اتفاق آراء اتخاذ گردد نفوذ اتحادیه اروپا در دنیا بیشتر می گردد.

وی در این باره گفت: قبل از اینکه ما درباره لغو تصمیم گیری به اتفاق آراء تصمیم گیری کنیم باید به خوبی درباره آن بیاندیشیم.

وی به عنوان نمونه به تصمیم اتحادیه اروپا برای خنثی سازی این اتحادیه در قبال مسئله آب و هوا تا سال 2050 که به اتفاق آراء اتخاذ شد اشاره نمود و تاکید نمود: اروپا به این ترتیب یک پیغام قدرتمند به شهروندان و شرکت ها در اتحادیه اروپا و همچنین بقیه دنیا صادر کرد.

منفرد وبر به این موضع گیری شورای اروپایی انتقاد وارد نموده و گفت: رئیس شورای اروپای نباید درباره ناتوانی اتحادیه اروپا بلکه باید درباره توانایی آن برای اقدام صحبت کند.

مجارستان تحت نخست وزیری ویکتور اوربان سال هاست که به استفاده گسترده از حق وتو در زمینه سیاست خارجی شناخته شده است. این امر اغلب درباره منافع چین اتفاق می افتد. مجارستان اخیرا بیانیه اتحادیه اروپا درباره قانون امنیتی چین برای هنگ کنگ را مسدود کرد.

وزارت خارجه آلمان این مسئله را به عنوان چالشی گسترده می بیند. میگل برگر از مقام های ارشد وزارت خارجه آلمان هم اخیرا انتقاد شدیدی به سیاست های مجارستان وارد نموده و هفته پیش در پیغامی توئیتری اعلام نموده بود که سیاست خارجی و امنیت مشترک اتحادیه اروپا نمی تواند بر اساس سیاست تحریم و محاصره شکل گیرد.

طبق مقررات کنونی اتحادیه اروپا، شماری از تصمیم های مهم از جمله در زمینه سیاست های مالیاتی یا خارجی بایستی با موافقت همه اعضای این اتحادیه گرفته گردد. همین مساله در عمل به هرکدام از 27 عضو اتحادیه اروپا این امکان را می دهد که مانع از تصمیم گیری در زمینه ای خاص شده و یا آن را به تأخیر بیاندازند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 29498

به "اختلاف در اتحادیه اروپا درباره طرح پیشنهادی آلمان برای لغو حق وتو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلاف در اتحادیه اروپا درباره طرح پیشنهادی آلمان برای لغو حق وتو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید