از 200 هزار دلار گم شده یک انتقال تا دخالت وزیر در قرارداد شفر

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، هرچند تیم استقلال در آخرین بازی به پیروزی پرگل 4 بر 2 دست یافت تا به لطف این پیروزی قدری آرامش به آن بازگردد، اما شب گذشته سه تن از مدیران سابق و کنونی این باشگاه در اقدامی بی سابقه دست به افشاگری علیه هم و سیستم های مدیریتی یکدیگر زدند تا در این افشاگری ها بعضی از زوایای تاریک اتفاقات عجیبی که در سالهای اخیر در این باشگاه افتاده بر ملأ گردد.

از 200 هزار دلار گم شده یک انتقال تا دخالت وزیر در قرارداد شفر

پندار توفیقی که این روزها متهم ردیف اول همه اتفاقات بد استقلال است، در مقام دفاع از خود اظهاراتی بیان داشت که سرآغاز یکسری افشاگری از سوی مدیران سابق و کنونی باشگاه استقلال شد.

توفیقی: قرارداد شفر به صورت اتوماتیک تمدید می شد

توفیقی در اظهارت جنجالی در خصوص قرارداد شفر گفت: اولین قراردادی که با شفر بستیم مبلغ 300 هزار دلار خالص بود بود. که در آن نوشته بودیم اگر ایشان بتوانند سهمیه آسیا بگیرند این قرارداد به صورت اتوماتیک یک سال دیگر به مبلغ 600 هزار دلار تمدید خواهد شد.

وقتی قرارداد را نوشتم، قبل از امضای شفر آقای سلطانی فر به همراه افتخاری و ملکی در تماس بودند، در تماس تلفنی که روی اسپیکر گذاشته بودند گفتند تمدید اتوماتیک تبدیل گردد به تمدید با توافق طرفین.

من همان موقع گفتم تمدید اتوماتیک بهتر است چون اگر قرار باشد با توافق طرفین باشد، شفر می تواند توافق نکند و خواسته های جدیدی را به ما تحمیل کند. به این ترتیب نوع قرارداد تغییر کرد و شد توافق طرفین. ماحصل قضیه این شد وقتی شفر نتیجه گرفت، جو وحشتناک رسانه ای ایجاد شد که ما قرارداد شفر را تمدید کنیم.

یک فرد رسانه ای معروف ما را تهدید کرد

توفیقی در ادامه بیان داشت: شب قبل از بازی با سیاه جامگان یک گروه سرشناس رسانه ای که همه آنها را خوب می شناسند، به هتل محل اقامت ما آمدند برای ملاقات با شفر. همان لحظه بنده به همراه یک پزشک و دکتر ستوده در جهت بیمارستان بودیم تا کارهای درمانی پادوانی را هماهنگ کنیم.

ساعت 10 شب بود که از حراست هتل المپیک با من تماس دریافتد و این موضوع را گفتند. من به آنها گفتم شب قبل از بازی مصاحبه مطبوعاتی نداریم و باید دوستان در نشست خبری شرکت می کردند.

یکی از همین دوستان رسانه ای بسیار معروف که فعلاً نمی خواهم اسم او را بیاورم پشت خط تلفن من آمد و گفت ما با شفر هماهنگ کردیم برای مصاحبه. گفتم شب بازی هست تشریف ببرید در نشست بعد از بازی تشریف بیاورید. آنها اصرار کردند و گفتند ما هماهنگ کردیم. من با مدیر رسانه ای تماس گرفتم و او هم گفت با ما هماهنگ نشده و حتماً با خود شفر هماهنگ شده.

این آقایان برنامه داشتند سر تمدید قرارداد شفر به باشگاه فشار وارد نمایند. من آن موقع به حراست هتل گفتم که از دوستان بخواهید بروند و اجازه مصاحبه با شفر را ندادم. آن دوست مطبوعاتی که بسیار معروف هست تلفن را گرفت و به من گفت آقای توفیقی از فردا بنشین و ببین که چکار می کنیم.

فشارهایی که رسانه ها و در پی آن فضای مجازی برای تمدید قرارداد با شفر آوردند بخشی از آن از اینجا نشأت گرفت.

شفر خواسته جدیدی داشت

وقتی خواستیم قرارداد دوم را با شفر ببندیم ایشان گفت زیر دو سال قرارداد نمی بندد. ما هم این موضوع را در هیأت مدیره مطرح کردیم و هیأت مدیره هم گفت شفر مربی قوی هست و مشکل ندارد.

شفر و تیمش

شفر هم برنامه داد که می خواهد سازمان فوتبال راه بیندازد و ما هم در قرارداد جدید ذکر کردیم که سرپرستی آموزشگاه و تیم های پایه را هم به او بدهیم. ما برای سال جدید قرارداد یک فصل را 750 هزار دلار نوشتیم و 250 هزار دلار برای 4 دستیارش از جمله پسرش. این یک میلیون دلار برای شفر و تیمش دیده شد.

تأیید و وعده ملکی

معاون سابق ورزشی باشگاه استقلال بیان داشت: آقای ملکی که آن موقع مسئولیت اقتصادی را داشتند و نماینده وزیر بودند و در هیأت مدیره هم ارتباطات وسیعی با وزیر داشتند و نماینده اسپانسر هم بودند، گفتند 200 هزار دلار از این یک میلیون دلار را هم از اسپانسر می گیرند.

ما رفتیم با اسپانسر جلسه گذاشتیم و ماحصل آن شد 800 هزار دلار از قرارداد شفر را باشگاه استقلال بدهد و 200 هزار دلار مابقی را هم اسپانسر به وسیله قراردادهای جدیدی که با شفر می بندد بدهد.

ما در این قرارداد جدید بندی گذاشتیم که برای سال دوم اگر سهمیه دریافتد این قرارداد تمدید گردد. شفر زیر بار امضای این قرارداد نرفت و افتخاری هم زیر بار حرف شفر نرفت و کار بسیار بالا گرفت تا جایی که شفر و افتخاری شب فینال جام حذفی با دلخوری از هم جدا شدند و حتی ما فکر کردیم تا حدودی این قضیه تمدید قرارداد منتفی شده است.

تماس ملکی با افتخاری

توفیقی در ادامه گفت: همان شب در آبادان ملکی با من تماس گرفت و افتخاری هم با ملکی صحبت کرد و ملکی گفتند با وزیر موضوع را حل کردم. این آقا امتحان پس داده و یک مربی حرفه ای هست.

وقتی یک مربی امتحان پس داده است نمی توان این شرط را برای او گذاشت. افتخاری هم گفت دوستان از اعضای هیأت مدیره هستند و ملکی هم که ارتباطات وسیعی با وزیر دارد وقتی این را می گوید اشکال ندارد این بند را بردارید.

آن شب آقای زمانی و قراب هم آمدند و در همان جلسه ای که قرارداد رد و بدل می شد حضور داشتند. یعنی تأیید اعضای هیأت مدیره روی این بند بود. در خصوص سایر بندها هم هر دستگاهی که حاضر باشد این قرارداد را در اختیار عموم مردم بگذارد ما حاضریم بیاییم این قرارداد را افشا کنیم.

تسویه مشکوک با گرو و نیومایر

وی با اشاره به نحوه عقد قرارداد با الحاجی گرو و تسویه با این بازیکن و نیومایر بیان داشت: مدیریت جدید با گرو قرارداد 3 ساله بدون بند فسخ بسته بودند. قرارداد گرو 344 هزار دلار خالص بود. قرارداد نیومایر هم 450 هزار دلار خالص بود که متن قرارداد این دو نفر هم موجود است.

نیومایر در هتل محل اقامت جباروف دیده شد

توفیقی گفت: شبی که من به ترکیه رفتم تا با تیام و جباروف مذاکره کنم، نیومایر را در همان هتل دیدم و گرو به همراه مدیر برنامه هایش هم مرتب به من زنگ می زدند. اولویت من برگرداندن تیام و جباروف بود. وضعیت جباروف طوری بود که با دریافت 130 هزار دلار شرایط بازگشت به تیم را داشت. اما تیام بازیکن ما بود و راهی به جز بازگشت نداشت.

باشگاه به تیام احتیاج داشت یا به درآمدزایی از کنار او؟

معاون سابق باشگاه استقلال گفت: قرارداد تیام به نوعی بود که اگر پیشنهاد می آورد، باید 200 هزار دلار نقد به ما می داد و می رفت. پاسپورت او را هم در کویت گرو گرفته بودند و ما 30 هزار دلار هم بابت دریافت پاسپورتش به او دادیم. حالا دوستان می گویند بابت فروش سید مجید حسینی و تیام درآمدزایی کردند.

به من گفتند نذر کن در ترکیه پول گیرت بیاید

توفیقی در ادامه گفت: ملکی که مسئول اقتصادی بود به من گفت شما که در ترکیه هستی ما به وسیله صرافی ها 100 هزار دلار به شما می رسانیم تا به تیام و جباروف بدهید و بتوانید روند مذاکرات را بهتر جلو ببرید.

من هم با جباروف تیام توافق کردم که این پول را به آنها بدهم. اما از ساعت 9 صبح تا 3 بعد از ظهر 200 بار به تهران زنگ زدم و التماس کردم که این پول را برسانند. آخرین جمله ای که به من گفتند این بود که نذر کن یه پولی دستت برسد و مرا بی پول در ترکیه رها کردند.

یک پکیج ساختند که تیام و جباروف برنگردند

وی افزود: بعد از آن من با چند نفر از پولدارهایی که کنار استقلال عکس می گیرند تماس گرفتم و از آنها خواهش کردم که نفری 10 هزار دلار بدهند که این 100 هزار دلار جور بگردد و من این دو بازیکن را بیاورم اما همه آنها از من عذرخواهی کردند.

یک ربع بعد هم یک پیغام روی حساب توئیتر مدیر روابط عمومی وزارت ورزش رفت بالا که ان شاالله به زودی از توفیق حضور توفیقی در استقلال محروم می شویم. حتماً توئییت جناب پرفسور ناظمی در خاطر دوستان هست. یک پکیجی آماده نموده بودند که بنده در آوردن تیام و جباروف پیروز نشوم. من نمی گویم که تعمدا می خواستند جباروف و تیام بروند که به جای آنها گرو و نیومایر را بیاورند، نمی دانم پشت بندش چه سناریویی بود.

آنهایی که قرارداد شفر را فسخ کردند جوابگو باشند

آنهایی که سه هفته قبل از خاتمه فصل در شرایطی هیجانی یک سرمربی را بر می دارند الان باید جوابگو باشند و دفاع نمایند از خودشان که چطور می خواهند غرامت فسخ قرارداد شفر را بدهند. یک پلنی برای خروج شفر از استقلال تهیه شده بود. شفری که امروز اخراج شده، همان شیر ژرمنی هست که سه هفته قبل در سپاهان جشن دریافتد و او را به هوا انداختند و کلی مصاحبه در خصوص درایت و شجاعت او کردند و از همدلی ها صحبت کردند.

سه تا بازی تا آخر فصل مانده بود و با این شرایط استقلال حتماً سهمیه را می گرفت. عملکرد شفر تا حدی بد نبود که اینطور هیجان زده بشوند و این تصمیم را بگیرند. آنهایی که این تصمیم را دریافتد حالا باید در خصوص غرامت درایت نمایند.

وزیر به من وقت نداد

توفیقی گفت: سال پیش من قبل از فینال جام حذفی با دفتر وزیر تماس گرفتم و تاکید نمودم موارد مهمی هست در باشگاه استقلال در خصوص تمدید قرارداد شفر و خواستم وقت بگیرم و موضوعاتی را به اطلاع وزیر برسانم وزیر وقت ندادند ما برویم او را ببینیم.

خطیر: در خصوص قرارداد شفر واقعیت را نگفتند

معاون کنونی ورزشی باشگاه استقلال در مقام جوابگویی به معاون سابق ورزشی این باشگاه گفت: قرارداد شفر از نیم فصل نبوده و ایشان از هفته هشتم قرارداد بستند و قراردادشان در نیم فصل 350 هزار دلار نبوده برای هشتاد درصد فصل بوده 350 هزار و اتوماتیک باید می شد 600 هزار دلار که شد یک میلیون دلار.

ضمن اینکه این مبلغ یک میلیون فقط برای خود آقای شفر بوده و برخلاف صحبتهای آقای توفیقی دستیاران او قرارداد جداگانه داشتند. ضمن اینکه اقتصادیات هم در این قرارداد دیده شده بود. شاید آقای توفیقی یک قرارداد اشتباه در دستش دارد. مبلغ قراردادی که الان در باشگاه موجود هست برای سال جاری یک و برای سال بعد یک میلیون و دویست هزار دلار بدون دستیار می باشد.

ضمن اینکه مبلغ ده درصد از درآمدهای باشگاه استقلال در فصل بعد از مسابقات AFC هم متعلق به شفر می گردد که این هم خودش یک مبلغ سنگینی است.

چرا هیچ بندی بابت فسخ قرارداد نیست؟

خطیر گفت: در این قرارداد هیچ بند فسخ قراردادی هم وجود ندارد. در حالی که برای شفر بند فسخ قرارداد یک ساله وجود دارد. من دو هزار تا قرارداد از همه جهان می آورم که همه باشگاه ها این بند را برای مربیان بزرگ هم می گذارند. اما این بند در قرارداد شفر نیست و دست باشگاه کاملاً بسته است.

وارث قراردادهای بدی هستیم

وی اضافه نمود: حالا این هجمه ای که دوستان ایجاد کردند که مربی را به خاطر مسائل خودشان برداشتند، این حرف ها نیست. ما وارث قراردادهای بد بودیم. قراردادهای بازیکنان، مربیان و حتی قراردادهای تجاری بد.

200 هزار دلار پول نورافکن گم شد

معاون ورزشی باشگاه استقلال گفت: آقای توفیقی جواب بدهد که نورافکن چطور از باشگاه جدا شد؟ نورافکن با 50 هزار دلار از باشگاه استقلال جدا شده در حالی که باشگاه بلژیکی رقمی که بابت رضایت نورافکن بوده را 250 هزار دلار اعلام نموده است. آقایان بگویند این 200 هزار دلار کجا رفته؟

رقم قرارداد شفر اصلاً درست نیست

خطیر بیان داشت: یک میلیون دلار خیلی بیشتر از حد شفر است. چطور قرارداد 300 هزار دلاری می گردد یک میلیون و دویست؟ مگر می گردد تحت تأثیر فضای رسانه ای و افکار عمومی مبلغ قرارداد را اینقدر زیاد کرد و به دروغ گفت قرارداد اول برای نیم فصل بوده؟ کجای این قرارداد برای نیم فصل بوده؟ قرارداد اول برای 80 درصد فصل بوده.

قرارداد عجیب برای بررسیوری که مدرک ندارد

وی تاکید نمود: بررسیور شفر 120 هزار دلار قرارداد داشته. ما حاضریم همه قراردادها را رسانه ای کنیم. پسر شفر هیچ مدرکی برای مربیگری ندارد. از توفیقی و افتخاری باید پرسید چطور با ساشا که هیچ مدرک مربیگری ندارد برای دو سال 220 هزار دلار قرارداد بررسی بستید؟

آقای توفیقی که در باشگاه استقلال نبوده قرارداد گرو و نیومایر را از کجا گیر آورده که در باره آن صحبت می نماید؟ مگر ایشان جاسوس در باشگاه دارد؟ اسناد تسویه گرو نیومایر در باشگاه موجود است و ما حاضریم این اسناد را نشان دهیم. یک ریال اضافه به این بازیکنان پرداخت نشد. اینها نصف قراردادشان را دریافتد و رفتند.

گرو و نیومایر از راه درستی نیامدند

خطیر گفت: ما که اول فصل آمدیم هجمه سنگینی بابت رفتن تیام و جباروف و سید مجید شکل گرفته بود و ما 10 روز زمان داشتیم تیم را برای آسیا ببندیم.

خود شفر شخصاً گرو و نیومایر را معرفی کرد و این اشتباه ما بود که زیر بار این خواسته رفتیم. نباید این خواسته شفر را قبول می کردیم. تا نیم فصل هم مدارا کردیم اما دیدیم بازیکنان با کیفیتی نیستند. در نیم فصل باز هم شفر می گفت اینها دارند روز به روز بهتر می شوند و آنها را نگه داریم. اما آقای فتحی محکم ایستاد و زیر بار این حرف شفر نرفت.

شفر برای دریافت نیومایر و گرو نامه داد و اصرار کرد

معاون ورزشی استقلال گفت: نحوه آوردن بازیکن خارجی در استقلال اشتباه بود اما جو باشگاه استقلال را در اول نگاه کنید و تایمی که داشتیم را هم نگاه کنید. در این مدت کم سرمربی تیم نامه داده و اصرار داشته که من این دو بازیکن را می خواهم. اگر ما این دو بازیکن را نمی گرفتیم و در آسیا حذف می شدیم شفر می گفت من دو بازیکن خوب معرفی کردم، باشگاه استقلال آنها را نگرفت و همه کاسه کوزه ها را سر باشگاه می شکست.

از کنار تیام و مجید حسینی درآمدزایی کردیم

خطیر خاطر نشان ساخت: ما یک روز دیر رسیدیم و وقتی آمدیم ITC نورافکن صادر شده بود. ITC مجید حسینی و تیام آمد باشگاه و ما آن را ریجکت کردیم. توفیقی می گوید تیام نمی توانست قرارداد ببندد در حالی که قرارداد بست و ITC او هم آمد. با همان بندی هم که شما می گفتید در قراردادشان هست رفت.

ما با باشگاه ترابوزان وارد دعوای حقوقی شدیم و 600 هزار دلار پول رضایت گرفتیم. برای تیام دو بار با شیخ عجمان نشستیم و در نهایت 350 هزار دلار گرفتیم. برای ترانسفر بعدی اش هم ما پول می گیریم.

شفر مخالف پاتوسی، ایسما و طارق بود

وی اضافه نمود: از آنجایی که ما (باشگاه) نیومایر و گرو را رد نموده بودیم، شفر هم با جذب طارق، ایسما و پاتوسی به شدت مخالف بود. اما ما نمی خواستیم اشتباه اول فصل را تکرار کنیم. اللهیار صیادمنش را هم خود شفر می خواست ترانسفر کند به آلمان و تعمدا او را بلد می کرد. یکبار فتحی به او گفت حقوقت را نگیر و صیادمنش برای تو که او قبول نکرد.

قرارداد صیادمنش نهایی نشده

خطیر گفت: هنوز قرارداد صیادمنش نهایی نشده. ما با فنرباغچه و چند باشگاه دیگر صحبت کردیم. خلیل زاده هم لابد مطلبش را خوب بیان ننموده. ترانسفر او تمام است اما نه تمام تمام. ما هیچ منبع درآمدی نداریم و باید با ترانسفر بازیکن برای خودمان درآمدزایی کنیم.

ملکی: وزیر مخالف قرارداد دو ساله شفر بود

ملکی رئیس سابق هیأت مدیره استقلال بعضی از صحبتهای توفیقی را رد می نماید. او می گوید نه وزیر موافق قرارداد دو ساله شفر بود، نه او با توفیقی تماس گرفته و این موضوع را تأیید نموده و نه خودش را نماینده وزیر در هیأت مدیره دانست.

وی در این خصوص گفت: من هیچوقت نماینده وزیر نبودم و فقط مثل قراب و زمانی عضو هیأت مدیره بودم. اینکه بگویند من نماینده وزیر بودم هم اشتباه است وهم تهمت. تا جایی هم که می دانم وزیر مخالف قرارداد دو ساله بود.

ایشان زنگ زد به افتخاری گفت من مخالفم. یکسال بیشتر نبندید. ولی با این حال در هیأت مدیره مطرح کنید. توفیقی و افتخاری به علت فشار طرفدار و فضای مجازی اصرار داشتند به این نوع قرارداد.

این قرارداد در خرمشهر بسته شده و من و زمانی اصلاً آنجا نبودیم. این حرف هم درست نیست که تماس دریافتد با من. قراردادها را توفیقی با متن انگلیسی می نوشت و عددش مصوبه هیأت مدیره ندارد. تاکید می کنم وزیر مخالف قرارداد دو ساله بود. آنها هم اصلاً در هیأت مدیره نه بحث مدت قرارداد را کردند نه قیمت آن را.

توفیقی: سن و سالی از ملکی گذشته و حاشا می نماید

معاون ورزشی سابق آبی پوشان در پاسخ به ملکی گفت: شاید ایشان فراموش کردند. با خود من تماس دریافتد و در باره شرط قرارداد شفر برای حذف این بند از قرارداد صحبت کردند و فرمودند با وزیر صحبت می کنم و گفتند ایشان امتحان پس داده هستند. دیوار حاشا بلند است و افتخاری می تواند در این رابطه شهادت بدهد که ملکی تلفن کرد و گفت ناراحت نباش. سن و سالی از ملکی گذشته و باید یکسری مسائل را رعایت کند.

italyro.ir: تور ونیز: تور ونیز ارزان قیمت، تور ونیز ایتالیا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 5632

به "از 200 هزار دلار گم شده یک انتقال تا دخالت وزیر در قرارداد شفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از 200 هزار دلار گم شده یک انتقال تا دخالت وزیر در قرارداد شفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید