انقلاب در صنعت تغذیه با فناوری نانو

به گزارش شیوا مارکت، کارشناسان معتقدند روند رو به گسترش فناور نانو موجب انقلاب در صنعت تغذیه می گردد، زیرا سیستم های کشاورزی و فراوری غذا را در سطح دنیا متحول می نماید.

انقلاب در صنعت تغذیه با فناوری نانو

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از نکست وب، انتظار می رود پیشرفت فناوری نانو به فراوری ابزار و محصولاتی منجر گردد که ضایعات مواد غذایی را به حداقل می رسانند، فراوری غذا را به شیوه ای ایمن تر و سریع تر ممکن می نمایند و میزان برداشت محصول از زمین های کشاورزی فعلی را بیشتر می نمایند.

این دستاوردها با توجه به روند رو به افزایش جمعیت دنیا اهمیت زیادی دارد. یک چالش دیگر در صنعت تغذیه که با پیشرفت فناوری نانو حل می گردد کاهش زمین های کشاورزی در دسترس به علت گرمایش زمین است که باعث می گردد استحصال از زمین های کشاورزی باقی مانده تسهیل گردد.

دانشمندان می گویند پیشرفت فناوری نانو به حل مشکلاتی مانند سوء تغذیه، کمبود مواد غذایی در بعضی نقاط دنیا و عدم تنوع مواد غذایی نیز یاری می نماید و می تواند هزینه فراوری انواع مواد غذایی را هم کمتر کند. همین مساله باعث اقبال کشورهای در حال توسعه به فناوری نانو شده است.

اما این فناوری نوظهور نگرانی هایی را نیز به وجود آورده است. بعضی محققان می گویند می توان با دستکاری مواد غذایی نانو سلامت و ایمنی آنها را زیر سوال برد و لذا همکاری ها و هماهنگی های بین المللی برای مقابله با چنین سواستفاده هایی لازم است.

از همین رو باید قوانینی در سطح دنیای وضع گردد تا استفاده درست و بهینه از این فناوری به نفع همه مردم دنیا تضمین گردد. یکی از ایده های تغذیه ای در صنعت نانو امولسیون های نانو نام دارد. در این روش با بهره گیری از فناوری نانو، ترکیبی از روغن و آب به مواد غذایی در حال رشد تزریق می گردد تا فعالیت زیستی اجزای در حال رشد آنها تقویت گردد و سرعت رشد و کیفیت مواد غذایی بهبود یابد. البته هنوز برای استفاده از چنین روش هایی استانداردهای خاصی وجود ندارد و امید می رود این مشکل در آینده رفع گردد.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10042

به "انقلاب در صنعت تغذیه با فناوری نانو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انقلاب در صنعت تغذیه با فناوری نانو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید