ایران از قطر جلو افتاد

به گزارش شیوا مارکت، برداشت گاز از میدان گازی پارس جنوبی که بین ایران و قطر مشترک است، از سال 1380 در هر دو کشور شروع شد و تا شش سال بعد همتراز بود، اما پس از آن به مدت هشت سال قطر در برداشت گاز از بزرگ ترین میدان گازی دنیا از ایران پیشی گرفت و در حالی که ظرفیت فراوری گاز قطر در میدان پارس جنوبی در آن هشت سال، به 600 میلیون مترمکعب رسید، ظرفیت فراوری ایران 285 میلیون مترمکعب در روز بود. طبق آخرین گفته وزیر نفت، ایران از قطر در پارس جنوبی پیشی گرفته است.

ایران از قطر جلو افتاد

به گزارش خبرنگاران، میدان گازی پارس جنوبی یکی از بزرگ ترین منابع گازی دنیا است که برروی خط مرزی مشترک ایران و قطر در خلیج فارس و به فاصله 100 کیلومتری ساحل جنوبی ایران نهاده شده است. در سال 1369 با حفر نخستین چاه اکتشافی در این میدان و براساس نتایج حاصل از لرزه نگاری، وجود گاز مورد تایید نهاده شد. وسعت این میدان 9700 کیلومتر مربع بوده که بخش متعلق به ایران به 3700 کیلومتر است.

براساس آخرین برآوردهای اجرا شده، ذخیره درجای این بخش، حدود 14.2 تریلیون مترمکعب و هم چنین دارای ذخیره ای بالغ بر 19 میلیارد بشکه میعانات گازی است. با توجه به وسعت این میدان توسعه آن در فازهای مختلف مطابق با برنامه های پنج ساله توسعه مالی، اجتماعی و فرهنگی ایران و با هدف تامین تقاضای روبه رشد گاز طبیعی، اعم از مصارف داخلی در کشور و تزریق آن به میادین نفتی به منظور صیانت از مخازن و هم چنین صادرات گاز در دستور کار وزارت نفت نهاده شده است.

فراوری گاز طبیعی از میدان گازی پارس جنوبی، از سال 1380 با فراوری حدود دو میلیون مترمکعب در روز شروع شده که درنتیجه بهره برداری از فازهای این میدان، میزان فراوری گاز غنی ایران از این میدان مشترک، در حال حاضر طبق آخرین گفته های بیژن زنگنه، از کشور قطر پیشی گرفته است.

زنگنه در آیین رسمی بهره برداری از خط انتقال گاز کهنوج - جیرفت اظهار کرد که در دولت یازدهم و دوازدهم، معادل 14 فاز استاندارد پارس جنوبی عملیاتی شده است و مقدار برداشت گاز از این میدان مشترک از رقم روزانه 280 میلیون مترمکعب در انتها سال 1391 به رقم کنونی حدود 600 میلیون مترمکعب در روز رسیده که این به معنای پیشی دریافت از کشور قطر است.

جزئیات فازهایی که توسط ایرانی ها به بهره برداری رسیدند

تکمیل و افتتاح فازهای 15 و 16 میدان گازی پارس جنوبی، با بیش از 70 درصد سهم ساخت داخل در اجرای این پروژه است که این رقم تاکنون بالاترین میزان سهم ساخت داخل در اجرای پروژه های میدان گازی پارس جنوبی به شمار می رود. بهره برداری از فاز 12 پارس جنوبی که از لحاظ ظرفیت پالایش گاز طبیعی بزرگترین طرح توسعه این میدان است. در اجرای طرح مذکور 67 درصد ارزشی کار توسط ظرفیت های ایرانی به انجام رسیده است. هم چنین فراوری نفت خام از لایه نفتی میدان پارس جنوبی، در سال های اخیر شروع شده است.

برداشت تجمعی 1348 میلیارد مترمکعب از پارس جنوبی

اما برداشت تجمعی گاز ترش از پارس جنوبی، 1348 میلیارد مترمکعب است. فراوری گاز از ابتدای توسعه میدان گازی پارس جنوبی تا سال 1392 معادل 596 میلیارد مترمکعب بوده که در پنج سال اخیر به بیش از دو برابر رسیده است. میانگین برداشت روزانه گاز از پارس جنوبی، 583 میلیون مترمکعب است که 70 درصد سبد انرژی کشور را در برمی گیرد.

براساس تکلیف وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران، افزایش روزانه 85 میلیون مترمکعب گاز در دستور کار است که تا امروز افزایش ظرفیت فراوری 28 میلیون مترمکعب از فاز 14، محقق شده و افزایش ظرفیت 56 میلیون مترمکعب تا اواسط بهمن ماه محقق می گردد.

tafreh.ir: طفره: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 2948

به "ایران از قطر جلو افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران از قطر جلو افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید