تاثیر نانومواد مهندسی شده در کشاورزی و زراعت ، کارایی کودها بهبود می یابد

به گزارش شیوا مارکت، برای بررسی پیامد ها و مزایای استفاده از نانومواد مهندسی در بخش کشاورزی، یک کار پژوهشی اجرا شده که در آن محققان به کنکاش زوایای مختلف استفاده از این مواد روی محیط زیست و کشاورزی پرداخته اند.

تاثیر نانومواد مهندسی شده در کشاورزی و زراعت ، کارایی کودها بهبود می یابد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، یک گروه تحقیقاتی از چند موسسه تحقیقاتی در آمریکا، به بررسی مزایا و مواهب اقتصادی استفاده از نانومواد مهندسی شده در بخش کشاورزی و محصولات زراعی پرداخته اند. این گروه نتایج یافته های خود را در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رساندند.

محققان این پروژه دریافتند که اگر نسل های آینده بخواهند به اندازه کافی مواد غذایی برای تامین نیاز جمعیت رو به افزایش جهان تولید کنند، لازم است بهبود های گسترده ای در روش های کشاروزی ایجاد کنند. آن ها به جای این که به دنبال پیشرفت های زیستی باشند باید به طور فزاینده ای به رهیافت های مبتنی بر فناوری روی آورند. یکی از این رویکرد ها به استفاده از نانومواد مهندسی شده مربوط می شود که در آن از نانومواد مهندسی شده به عنوان بهبود دهنده آفت کش ها و افزایش دهنده کارایی کود ها استفاده می شود.

تحقیقات پیشین نشان داده بود که برخی از نانومواد مهندسی شده می توانند در خاک به عنوان نوعی کنترل کننده آفات استفاده شوند و برخی نیز در هدایت کود به ریشه های گیاهان نقش ایفا می کنند، در نتیجه از میزان کود مصرفی کاسته می شود.

به همین دلیل، بررسی های پیشین محققان نشان می دهد که نانومواد می توانند به عنوان ابزاری برای آفات استفاده شوند و روی قسمت هایی از گیاهان که روی زمین واقع شده است، تاثیرگذار هستند. آنچه که کمتر مورد بررسی قرار گرفته، تاثیر نانومواد مهندسی شده بر محصولات زراعی و محیط زیست است. در این پروژه جدید، محققان به بررسی تاثیر نانومواد مهندسی شده روی محصولات مختلف و چگونگی تاثیر آن ها روی محیط زیست پرداخته اند.

پژوهشگران، نانومواد مهندسی شده مبتنی بر اکسید فلزی و نانولوله های کربنی را برای بهبود کارایی کود ها بررسی کردند. نتایج نشان می دهد که محصولات در حضور این نانومواد چندان تفاوتی با حالت عادی ندارند. با این حال آن ها دریافته اند که وقتی از نانومواد مهندسی شده به عنوان پوشش بذر استفاده می شود و یا زمانی که آن ها روی برگ گیاه اسپری می شوند، نقش محافظتی در برابر آفت ها دارند.

این گروه به بررسی نقش نانومواد مهندسی شده در محیط زیست پرداخته اند، نتایج نشان می دهد که امکان ورود این نانومواد به سیستم آبی وجود دارد. همچنین احتمال اثرات این نانومواد روی انسان بعد از نوشیدن آب وجود دارد که این اثرات هنوز نامعلوم است.

این گروه دریافته اند که در طول ساخت نانومواد، اثرات زیست محیطی بیشتر از زمانی است که آن ها در محیط استفاده می شوند. محققان نتیجه گیری می کنند که باید قبل از استفاده از نانومواد مهندسی شده در محصولات تجاری، تحقیقات بیشتری روی آن ها انجام شود.

safariro.ir: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 21105

به "تاثیر نانومواد مهندسی شده در کشاورزی و زراعت ، کارایی کودها بهبود می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر نانومواد مهندسی شده در کشاورزی و زراعت ، کارایی کودها بهبود می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید