تداوم صعود قیمت نفت، برنت از مرز 85 دلار گذشت

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، روز سه شنبه، درحالی که بازارها از کمبود عرضه پس از شروع تحریم های ایران نگران هستند، قیمت نزدیک به رکورد 4 ساله جدیدی که دیشب ثبت شد باقی مانده است.

تداوم صعود قیمت نفت، برنت از مرز 85 دلار گذشت

امروز تا ساعت 7:09 به وقت تهران، قیمت پیش خرید هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال، 4 سنت نسبت به قیمت بسته گردیده دیشب افزایش یافت و به 85.02 دلار رسید، که فاصله زیادی با رکورد 4 ساله 85.45 دلار که دیشب به ثبت رسیده بود، ندارد. این رکورد بالاترین قیمت نفت از نوامبر 2014 تا کنون است.

قیمت نفت برنت حالا حدود 20 درصد از پایین ترین قیمت ثبت گردیده در ماه آگوست بالاتر است.

قیمت پیش خرید هر بشکه نفت خام نیمه سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی آی، با 24 سنت یا 0.3 درصد افزایش به 75.54 دلار رسید.

قیمت دابلیوتی آی هم حالا حدود 19 درصد از قیمت های اواسط آگوست بالاتر است.

حال وهوای بازارها با توافق لحظه آخری آمریکا و کانادا برای حفظ توافق 3 جانبه نفتا، بهبود یافته است. با این توافق، تجارت آزادی به ارزش سالانه 1.2 تریلیون دلار، نجات پیدا کرد.

اما اساسی ترین علت بالا رفتن قیمت ها، تحریم های قریب الوقوع آمریکا بر علیه بخش نفتی ایران است. ایران در جدیدترین رکورد صادراتی که سال جاری به ثبت رسانده است، حدود 3 درصد از مصرف 100 میلیون بشکه در روز جهانی را تامین نموده است.

داده های تجاری رفاینیتیو ایکون نشان می دهد که تجارت دریایی نفت ایران در ماه سپتامبر تنها 1.9 میلیون بشکه در روز بوده است که کمترین سطح آن از اواسط 2016 تا کنون است.

نوربرت روکر، رییس تجارت کالا در بانک سوئیسی جولیوس بر، می گوید: با تحریم ایران، وضعیت عرضه بسیار شکننده است و هرگونه کاهش فراوری دیگر، مانند بدتر شدن اوضاع در ونزوئلا، می تواند بازارهای جهانی را با کمبود بیشتری روبرو کند.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 1105

به "تداوم صعود قیمت نفت، برنت از مرز 85 دلار گذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم صعود قیمت نفت، برنت از مرز 85 دلار گذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید