جایزه بهترین اختراع سازمان جهانی مالکیت فکری به یک ایرانی رسید

به گزارش شیوا مارکت، میلاد جانی دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف با ارائه طرح افزایش نرخ قابل حصول کانال های تداخلی پیروز به کسب جایزه بین المللی WIPO شد.

جایزه بهترین اختراع سازمان جهانی مالکیت فکری به یک ایرانی رسید

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، میلاد جانی دانش آموخته مقطع دکتری از دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف با هدایت محمدرضا عارف عضو علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف توانست با ارائه طرح افزایش نرخ قابل حصول کانال های تداخلی به یاری روش همسونهی تداخل بدون دسترسی به ضرایب کانال های مخابراتی جایزه بهترین اختراعات سازمان جهانی مالکیت فکری WIPO را دریافت کند.

این جایزه هر ساله از طرف سازمان بین المللی WIPO به تعداد محدودی از برگزیدگان جشنواره خوارزمی با آنالیز این سازمان از کشور ایتالیا اهدا می گردد.

پیش از این میلاد جانی با ارائه این طرح پیروز به کسب رتبه دوم بخش نوآوری در بیست و یکمین جشنواره جوان خوارزمی شد.

میلاد جانی درخصوص این طرح گفت: مهم ترین نوع اختلال توسط کاربرانی با فرکانس کاری مشابه ایجاد می گردد که نقش معین نماینده در محدودیت نرخ ارسال اطلاعات ایجاد می نماید. به این ترتیب در روش های رایج برای کاهش اثر اختلال کل پهنای باند تخصیصی بین کاربران شبکه به طور مساوی تقسیم می گردد.

همچنین در سال 2008 روشی نظری ارائه شد که به یاری این روش انقلابی در حوزه ارسال اطلاعات به وجود آمد و چندین بار در مجامع جهانی مختلف از ارائه دهندگان این روش تجلیل شد. این روش که موسوم به همسونهی تداخل یا Interference Alignment است به این شیوه عمل می نماید که فضای دریافت گیرنده را به دو زیر فضای جدا (مستقل خطی) تقسیم می نماید، این دو زیر فضا دارای تعداد ابعاد برابر هم بوده و یکی از آنها نقش جای گذاری سیگنال مطلوب و دیگری نقش سطل آشغالی برای جای دهی سیگنال نامطلوب دارد. به عنوان مثال در پهنای باند 100 مگاهرتز اگر یک شبکه 10 کاربری را در نظر بگیرید به یاری این روش هرکدام به 50 مگاهرتز پهنای باند دسترسی دارند. در روش های قبل هرکاربر به 10 مگاهرتز پهنای باند دسترسی داشت. به این ترتیب در شبکه 10 کاربره به یاری این روش می توان در مجموع به نرخ 5 برابری و اگر یک شبکه 100 کاربری را در نظر بگیرید افزایش 50 برابری در مجموع نرخ کاربران به وجود خواهد آمد.

تا به حال هیچ روش عملیاتی برای تحقق این روش جدید ارائه نشده است

علی رغم مزایای ذکر شده، متاسفانه در تحقق این روش گلوگاه های مهمی وجود دارد که تا به حال هیچ روش عملیاتی برای تحقق آن ارائه نشده است. طول پیش کدنماینده های بسیار زیاد، فرض سرعت تغییرات زیاد ضرایب کانال ها و دسترسی به اطلاعات ضرایب کانال ها در فرستنده ها که معمولاً بیشتر از خود نرخ ارسال اطلاعات است منجر شده که نتوان این روش را به کار گرفت.

در طرح ارائه شده هریک از گیرنده ها مجهز به یک آنتن جدید خواهند شد که می توانند به نحوی ضرایب دریافت سیگنال را به یاری یک ساختار جدید کنترل نمایند. در اینجا بسیاری از محدودیت های فوق رفع شده و می توان روش همسونهی تداخل را به صورت عملیاتی بدون دسترسی به ضرایب کانال ها و با طول پیش کدنماینده 2 تحقق داد و برای اولین بار یک سیستم عملیاتی بر پایه روش فوق ارائه شده است. بدلیل استفاده از ساختار آنتن های به کارگرفته شده تغییرات ضرایب کانال ها با استفاده از یک روش کدینگ جبران می گردد که نسبت به روش های قبلی دارای کارایی بیشتری است.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 16073

به "جایزه بهترین اختراع سازمان جهانی مالکیت فکری به یک ایرانی رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایزه بهترین اختراع سازمان جهانی مالکیت فکری به یک ایرانی رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید