دولت بدهی هایش به شهرداری را نمی پردازد

به گزارش شیوا مارکت، رئیس شورای شهر تهران می گوید دولت بدهی اش را به شهرداری نمی دهد چه رسد به این که کمک کند.

دولت بدهی هایش به شهرداری را نمی پردازد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، روزنامه آرمان نوشت: وعده های دولت به شهرداری آن اندازه است که بتوان آن ها را به کتاب تبدیل کرد؛ به عنوان نمونه 24 فروردین سال جاری رئیس جمهور گفت: اگر در تهران به 500 و در استان های دیگر هم به 1500 اتوبوس نیاز باشد، حاضریم کمک کنیم، اما به شرط آنکه بتوانند اتوبوس های داخلی یا خارجی را تا سرانجام اردیبهشت خریداری و تحویل بگیرند. آن وقت حاضریم در این زمینه کمک کنیم، مخصوصا در مورد قسط اولی که باید پرداخت کنند تا اتوبوس آماده شود، به عنوان دولت کمک می کنیم و بقیه اقساط را هم خود شهرداری ها پرداخت می کنند

پیروز حناچی شهردار تهران 13 مرداد گفت: برای تجهیز اتوبوس ها و حمل ونقل عمومی توافقاتی را با دولت داریم ولی من ادبیات تند و طلبکارانه را نمی پسندم و از دولت نمی توان انتظارات زیادی را داشت.

تنها بی عملی دولت به عدم تامین اتوبوس محدود نمی شود. چنانکه متروی تهران هم از همکاری دولت با شهرداری ناامید شده است. مدیرعامل مترو می گوید که دولت یک ریال هم برای مترو نداده است. عدم تحقق وعده های دولت در حوزه حمل ونقل درون شهری زمانی قابل تامل تر می شود که بدهی های پاستور به بهشت یادآوری می شود. رئیس شورای شهر در این زمینه می گوید: کلانشهر ها رقم 45 هزار میلیارد تومان قانونا از دولت طلب دارند و لازم است دیوان محاسبات وارد شود و بگویند چرا سهم حمل ونقل در قانون هدفمندی پرداخت نشده است. از حدود 500 میلیارد تومان سهم دولت برای یارانه بلیت مترو فقط 9 میلیارد تومان یعنی کمتر از دو درصد پرداخت شده و درباره اتوبوس هم به همین شکل است. دولت دوازدهم در سومین سال فعالیتش برای توسعه خطوط اولویت دار متروی تهران صرفا مبلغ 650 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفتند که تا به امروز ریالی از بودجه پرداخت نشده است. 16 مرداد رئیس شورای شهر با بیان اینکه تولید هر قطار مترو حدود یک میلیون دلار هزینه دارد از رئیس جمهور خواست بودجه 5 هزار میلیارد تومانی را برای تولید قطار های ملی مترو در نظر گیرد. که این مهم هم محقق نشد.

در نهایت، باید به بدهی های دولت به مترو توجه داشت که بر میزان آن افزوده می شود و خبری از پرداخت نیست. 29 مرداد محسن هاشمی با اشاره به درخواست شورا از اختصاص ده درصدی قانون هدفمندی رایانه ها به حمل ونقل عمومی کشور شرح داد: این مقدار حدودا 4-5 هزار میلیارد تومان می شود که با حساب 10-12 سالی که این قانون اجرائی شده است، حدودا 45 هزار میلیارد تومان ما از دولت برای توسعه حمل ونقل عمومی طلبکاریم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 22724

به "دولت بدهی هایش به شهرداری را نمی پردازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت بدهی هایش به شهرداری را نمی پردازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید