طی 2 سال اخیر بیش از 400 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش کشاورزی کشور تزریق نموده ایم

به گزارش شیوا مارکت، روح الله خدارحمی از تزریق بیش از 400 هزار میلیارد تسهیلات طی دو سال اخیر به بخش کشاورزی اطلاع داد و گفت: آسان ترین شرایط در زمینه تضامین و وثایق برای پرداخت تسهیلات در جهان را بانک کشاورزی ایران دارد.

طی 2 سال اخیر بیش از 400 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش کشاورزی کشور تزریق نموده ایم

به گزارش خبرنگاران، مدیرعامل بانک کشاورزی ایران در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه که امروز (اول تیر) در سالن تدبیر استانداری برگزار گردید، با اشاره به اینکه بانک کشاورزی همیشه حامی بخش کشاورزی و توسعه فراوریات این بخش بوده، اظهار کرد: طی دو سال اخیر حدود 400 هزار میلیارد ریال منابع بانکی با سود پایین را به بخش کشاورزی تزریق کردیم.

وی ادامه داد: فقط در یک سال اخیر حدود 40 هزار میلیارد ریال تسهیلات طرح توسعه اشتغال روستایی و عشایری پرداخت کردیم که طی تمام سال های اخیر بی سابقه بوده است.

خدارحمی از سهم قابل توجه تسهیلات مکانیزاسیون ماشین آلات کشاورزی نیز یاد و رقمی که اخیرا برای این منظور در نظر گرفته شده را حدود 13 هزار میلیارد ریال گفت.

وی از تامین تسهیلات با نرخ سود 9 درصدی برای سرمایه گذاری های اولویت دار بخش کشاورزی هم اطلاع داد.

مدیرعامل بانک کشاورزی ایران با بیان اینکه این بانک تا جایی که امکان دارد تسهیلات با شرایط آسان را در اختیار فعالان بخش کشاورزی قرار می دهد، افزود: می توان گفت بانک کشاورزی از نظر وثایق و تضامین بانکی آسان ترین بانک در جهان است.

وی از نرخ پایین بهره تسهیلات بانک کشاورزی هم یاد کرد و اضافه نمود: تا جایی که امکان بوده و در بعضی موارد با تلفیق تسهیلات بانک کشاورزی با تسهیلات صندوق توسعه ملی، نرخ بهره را کاهش دادیم و دیگر بیش از این امکان کاهش نرخ بهره وجود ندارد.

خدارحمی معتقد است، در کنار تسهیلات کم بهره ای که بانک کشاورزی در نظر می گیرد، بخش کشاورزی کشور نیز باید از بازده کم فاصله بگیرد و به سمت کشاورزی مولد و پربازده حرکت کند.

مدیرعامل بانک کشاورزی ایران افزود: فعالان بخش کشاورزی به جای آنکه دنبال بازپرداخت طولانی و نرخ بهره کم باشند، باید بهره وری خود را افزایش دهند.

وی بر لزوم تکمیل زنجیره ارزش بخش کشاورزی در کشور هم تاکید نمود و گفت: باید در حوزه کشاورزی به بخش خدمات، صنایع وابسته به کشاورزی، بازاریابی و... نیز توجه کنیم تا بازدهی بیشتری داشته باشیم.

خدارحمی توجه به صادرات محصولات کشاورزی را نیز امری ضروری خواند و بیان کرد: هم اکنون که نفت و محصولات وابسته به آن برای صادرات با مشکلاتی مواجهند، صادرات محصولات کشاورزی باید مورد توجه باشد، زیرا امکان تحریم این نوع محصولات هرگز وجود ندارد.

مدیرعامل بانک کشاورزی ایران در ادامه با بیان اینکه بخشی از سخت گیری ها در پرداخت تسهیلات نیز ناگزیر است، تاکید نمود: باید تسهیلات را به افراد کارآمد و توانمند پرداخت کنیم که امکان بازپرداخت آن را داشته باشند و بتوانند از قبل پرداخت تسهیلات سرمایه گذاری های مولد در بخش کشاورزی انجام دهند.

وی از مسئولین استان ها خواست سرمایه گذاران متمکن را برای اجرای پروژه های بخش کشاورزی پای کار بیاورند و اضافه نمود: طولانی شدن روند آنالیز طرح ها برای پرداخت، حتی از سوی مدیران بانک کشاورزی در استان ها پذیرفتنی نیست.

خدارحمی بیان کرد: مدیران استان ها حتی درباره طرح هایی که در مرکز برای آنها تصمیم گیری می گردد نیز باید پیگیر باشند.

وی اشاره هم به بهبود شرایط کشاورزی و فراوریات این بخش در کشور داشت و بیان کرد: خوشبختانه با اقداماتی که از سوی دولت و بخش خصوصی و با حمایت های بانک کشاورزی انجام شده طی سال های اخیر شاهد افزایش قابل توجه فراوریات کشاورزی بوده ایم، به گونه ای که اکنون با وجود مشکلاتی که داریم هیچ کمبودی در زمینه مواد غذایی و خوراکی مایحتاج مورد احتیاج مردم وجود ندارد.

خدارحمی با بیان اینکه چند سال قبل ایران یک وارد کننده بزرگ گندم بود، ادامه داد: هم اکنون در اوج خشکسالی در زمینه فراوری بسیاری از غلات از جمله گندم خودکفا شده ایم.

وی از توسعه پرورش ماهی در قفس در دریاهای شمال و جنوب کشور با ظرفیت چند هزار تن، احیا فراوری خاویار، فراوری میگو، افزایش فراوریات لبنی و ... نیز به عنوان دیگر دستاوردهای بخش کشاورزی طی سال های اخیر یاد کرد.

خدا رحمی گلخانه ها را یکی از مهم ترین زمینه های پر پتانسیل برای سرمایه گذاری بخش کشاورزی دانست و گفت: سال 98 سال توسعه گلخانه ها است و انتظار داریم در استان ها از جمله کرمانشاه نیز این مهم با جدیت پیگیری گردد و سال جاری شاهد افزایش گلخانه های استان باشیم.

خدارحمی در ادامه اشاره ای هم به پرداخت پول گندم کشاورزان داشت و گفت: سال جاری روند پرداخت پول گندم تاکنون بسیار خوب بوده و امیدواریم این روند تا انتها خرید تضمینی گندم ادامه داشته باشد.

خدارحمی از تشدید نظارت بر ارائه خدمات از سوی شعب بانک کشاورزی هم اطلاع داد و اضافه نمود: البته این بانک کمترین درصد موارد آلودگی را در مقایسه با سایر بانک ها دارد.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7139

به "طی 2 سال اخیر بیش از 400 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش کشاورزی کشور تزریق نموده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طی 2 سال اخیر بیش از 400 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش کشاورزی کشور تزریق نموده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید