گزارش ، روسیه در جمهوری آذربایجان نیروگاه هسته ای می سازد؟

به گزارش شیوا مارکت، روسیه پیشنهاد ساخت یک نیروگاه هسته ای را به جمهوری آذربایجان داده، پیشنهادی که سوالات زیادی را در این کشور دامن زده است.

گزارش ، روسیه در جمهوری آذربایجان نیروگاه هسته ای می سازد؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، شرکت دولتی روس اتم پیشنهاد ساخت یک نیروگاه هسته ای در جمهوری آذربایجان را به دولت این کشور داده است. در پیشنهاد روس اتم ذکر شده است که با ساخت یک نیروگاه هسته ای، جمهوری آذربایجان در مصرف گاز صرفه جویی می نماید و می تواند صادرات گاز خود به خارج از کشور را افزایش دهد.

الکسی لیخاچف رئیس روس اتم در تاریخ 4 اکتبر به خبرنگاران خاطرنشان کرد که روسیه آماده ساخت نیروگاه هسته ای برای جمهوری آذربایجان است. لیخاچف در دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان در حاشیه نشست سالانه والدایی در سوچی گفت: در گذشته، جمهوری آذربایجان محلی برای نیروگاه هسته ای در نزدیکی باکو انتخاب کرد و حتی پایه و اساس نیروگاه هسته ای نیز گذاشته شد. هنوز افرادی هستند که نظرات خود را از جمله نظرات علمی با ما در میان می گذارند (1).

دولت جمهوری آذربایجان تاکنون پاسخی رسمی به این پیشنهاد ارائه نداده است. اما این پیشنهاد باعث شده تا کارشناسان و کاربران رسانه های اجتماعی درباره این موضوع بحث نمایند که آیا این کشور به نیروگاه هسته ای نیاز دارد یا نه.

در اوایل امسال میلادی خبرگزاری ترند به نقل از شرکت روس اتم گزارش داده بود که این شرکت آمادگی دارد تا در زمینه برطرف نیازهای جمهوری آذربایجان به انرژی های پاک و ایمن به این کشور یاری کند. روس اتم تاکید نموده بود که تجربه فوق العاده ای در ساخت نیروگاه های هسته ای دارد و منبعی قابل اعتماد در حوزه فناوری و تجهیزات برای شرکای خارجی است. در همان زمان، عادل غریبوف رئیس مرکز ملی تحقیقات هسته ای جمهوری آذربایجان خاطرنشان کرد که این کشور در زمینه توسعه منابع انسانی با روس اتم همکاری می نماید و از این رو شش نفر از کارکنان این مرکز در موسسه فیزیک مهندسی وابسته به روس اتم در حال تحصیل هستند (2).

در حال حاضر جمهوری آذربایجان با استفاده از سوزاندن گاز در نیروگاه های حرارتی، حدود 90 درصد از برق مورد نیاز خود را فراوری می نماید. 10 درصد بافی مانده نیز به وسیله نیروگاه های برق آبی تامین می گردد.

در زمان شوروی ایده ساخت نیروگاه هسته ای در جمهوری آذربایجان مطرح شده بود. حتی برای ساخت یک نیروگاه هسته ای در نزدیکی باکو مکان یابی انجام شده بود و حتی ساخت و ساز اولیه آن نیز آغاز بود. اما پس از وقوع حادثه در نیروگاه هسته ای پرنوبیل در سال 1986 این پروژه نیز متوقف شد.

اکنون روسیه با اشاره به افزایش 14 درصدی مصرف برق جمهوری آذربایجان در سال 2018 از این کشور دعوت نموده است تا مجددا درباره پیشنهاد ساخت نیروگاه های هسته ای فکر کند.

بولات نیگماتولین معاون سابق وزارت انرژی روسیه در رابطه با این پیشنهاد می گوید که ساخت نیروگاه هسته ای برای جمهوری آذربایجان حدود 10 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. وی خاطر نشان کرد که گرچه این مبلغ زیاد است اما باکو می تواند این پول را از روسیه وام بگیرد. نیگماتولین گفت: روسیه برای این اهداف می تواند وامی با بازپرداخت 3-4 سال به جمهوری آذربایجان ارائه دهد و این کشور با صادرات منابع انرژی خود می تواند به راحتی آن را بازپرداخت کند. به طور کلی، تمام هزینه های ساخت نیروگاه هسته ای طی 10-12 سال پرداخت می گردد (3).

مزایا و معایب

مهم ترین مزیت نیروگاه های هسته ای نسبت به نیروگاه های حرارتی این است که آن ها از منابع سوختی چون نفت، گاز و زغال سنگ بی نیاز هستند. بنابراین، نیروگاه های هسته ای برای کشورهایی که به سوخت کافی دسترسی ندارند یا هزینه این سوخت ها در آن ها گران است مناسب هستند.

نیروگاه های برق آبی نیز که به آب های جاری رودخانه ها و سایر مناطق طبیعی وابسته هستند، نمی توانند با نیروگاه های هسته ای و نیروگاه های حرارتی رقابت نمایند.

هم چنین این نظر وجود دارد که نیروگاه های هسته ای طبیعت را کم تر آلوده می نمایند.

مهم ترین عیب نیروگاه های هسته ای این است که آن ها بسیار خطرناک هستند. نمونه شاخص آن انفجارهای هسته ای در دو نیروگاه پرنوبیل و فوکوشیما است. البته درباره سوآوری این نوع نیروگاه ها به نسبت هزینه هایشان نیز در بین کارشناسان نظرات متفاوتی وجود دارد.

کارشناسان در جمهوری آذربایجان چه می گویند؟

الهام شعبان از کارشناسان بخش انرژی نفت و گاز معتقد است که نیروگاه های هسته ای بسیار گران قیمت هستند. وی می گوید: باید در نظر داشت که حداقل حدود 7 سال نیاز است تا کارکنان این نیروگاه ها آموزش های لازم را ببینند. هدف از این ایده پیست؟ فقط این که به یکی از کشورهایی که از انرژی هسته ای استفاده می نمایند تبدیل بشویم؟ (4).

کارشناسان دیگری نیز به دیده تردید به این پیشنهاد می نگرند. آن ها معتقدند که ساخت این نیروگاه دلیل دیگری برای هر چه بیش تر وابسته شدن این کشور به روسیه است و مسکو به دنبال درآمد زایی برای خودش است.

شاهین رضایف تحلیل گر سیاسی در این باره می نویسد: به نظر می رسد پوتین دوباره به پول نیاز دارد. هر از چند گاهی، روسیه تجهیزات نظامی اش را به قیمت هایی آشکارا بیش از حد به جمهوری آذربایجان می فروشد. با این که همه از قبل مطمئن هستند که ما از این تجهیزات استفاده نخواهیم کرد. اما آن ها مجبور به خرید هستند، زیرا این ها پیشنهادهایی هستند که امتناع از آن ها غیرممکن است. پیشنهاد ساخت نیروگاه هسته ای در جمهوری آذربایجان نیز از سنخ همان پیشنهاد هاست. ساخت یک نیروگاه هسته ای روسی در جمهوری آذربایجان ما را به روسیه بیش تر وابسته می نماید. ما متخصص کافی برای کار در این نیروگاه نداریم و هم چنین هیچ گونه ذخایر اورانیوم و دیگر سوخت های هسته ای و نیز تجهیزات غنی سازی نداریم. هم این ها را باید از روسیه بگیریم که باعث صرف هزینه های بیش تر می باشد. علاوه بر این، وجود نیروگاه های هسته ای در نزدیکی پایتخت، کشور را از نظر نظامی بسیار آسیب پذیر می نماید. سپس برای محافظت از نیروگاه هسته ای در برابر حملات احتمالی، باید سیستم جدید موشکی ضد هوایی، که دوباره ساخت روسیه است، خریداری کنیم. به طور کلی، جمهوری آذربایجان به هیچ وجه نباید با چنین پیشنهادی موافقت کند. اگر به برق اضافی نیاز داریم، می توانیم آن را از روسیه یا ایران خریداری کنیم.

در مقابل تحلیل گران دیگری نیز معتقد هستند که نمی توان فقط به نفت و گاز تکیه کرد و ساخت نیروگاه های هسته ای در جمهوری آذربایجان، این کشور را محدودتر و وابسته تر نخواهد کرد.

1. http:، ، www.turan.az، ext، news، 2019، 10، subsc، energy%20news، en، 84226.htm

2. https:، ، en.trend.az، business، energy، 3000627.html

3. https:، ، haqqin.az، dictatorship، 159760

4. https:، ، 1news.az، news، eksperty-o-predlozhenii-rosatoma-postroit-aes-v-azerbaydzhane

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 11959

به "گزارش ، روسیه در جمهوری آذربایجان نیروگاه هسته ای می سازد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش ، روسیه در جمهوری آذربایجان نیروگاه هسته ای می سازد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید